Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Wynajęcie ciężarówki z innego państwa członkowskiego UE będzie łatwiejsze

Utworzona: 2021-11-04


Negocjatorzy z Rady i Parlamentu Europejskiego osiągnęli wstępne porozumienie co do nowelizacji przepisów o użytkowaniu pojazdów najmowanych do przewozu towarów.

Nowelizacja doprecyzowuje obecne przepisy, ujednolica ramy prawne i zmniejsza ograniczenia w użytkowaniu takich pojazdów. Większa elastyczność w zakresie wynajmu pojazdów usprawni transport i przyczyni się do dobrego funkcjonowania jednolitego rynku. Ponadto pojazdy najmowane są często nowsze, bezpieczniejsze i bardziej przyjazne środowisku.

Szersza swoboda w wynajmie pojazdów zapewni firmom transportowym większą elastyczność, gdy wzrośnie zapotrzebowanie lub konieczny będzie pojazd zastępczy. Zarazem swoboda ta zagwarantuje przedsiębiorstwom wynajmującym pojazdy do użytku profesjonalnego równe warunki działania i więcej możliwości. Ponieważ pojazdy najmowane często emitują mniej zanieczyszczeń, znowelizowane przepisy pomogą nam także zrealizować wspólny cel, jakim jest ekologizacja gospodarki Jernej Vrtovec, słoweński minister infrastruktury i przewodniczący Rady.

Co się zmieni?

Obecnie dyrektywa gwarantuje przedsiębiorstwom transportowym dostęp do najmowanych pojazdów tylko wtedy, gdy są one zarejestrowane w państwie członkowskim, w którym dane przedsiębiorstwo ma swoją siedzibę.

Zgodnie z osiągniętym porozumieniem państwa członkowskie nie będą mogły ograniczać użytkowania na swoim terytorium pojazdów najętych przez firmy transportowe mające siedzibę w innym państwie członkowskim, o ile spełnione są odnośne wymogi w tym państwie.

Ponieważ poziom podatków od transportu drogowego jest bardzo zróżnicowany w obrębie UE, państwa członkowskie będą nadal mogły w pewnym stopniu ograniczać użytkowanie pojazdów najmowanych w innym państwie członkowskim przez ich własne firmy. Ograniczenia te dotyczą głównie odsetka najmowanych pojazdów należących do floty danej firmy transportowej i zarejestrowanych w innym państwie członkowskim, a także długości okresu, na jaki pojazd zostaje wynajęty za granicą. Minimalny gwarantowany okres najmu indywidualnego pojazdu zarejestrowanego w innym państwie członkowskim to dwa miesiące. Przewidziano także możliwość zastosowania rozwiązania awaryjnego: będzie to maksymalny okres 30 dni, jeżeli takie są krajowe wymogi dotyczące rejestracji pojazdów.

Aby poprawić egzekwowanie przepisów, właściwe organy będą musiały odnotowywać w swoich krajowych rejestrach elektronicznych numery rejestracyjne pojazdów wynajętych w innym państwie członkowskim.

Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy?

Państwa UE muszą włączyć nowe przepisy do swojego ustawodawstwa w ciągu 14 miesięcy po wejściu w życie dyrektywy.

Jest to zgodne z harmonogramem wprowadzania dodatkowych środków kontrolnych wymaganych w ramach pierwszego pakietu na rzecz mobilności.

Procedura i kolejne kroki

Projekt dotyczący pojazdów najmowanych jest częścią pakietu na rzecz mobilności, który Komisja przedstawiła w maju 2017 r. z myślą o czystszym, bardziej konkurencyjnym i społecznie sprawiedliwym transporcie. Swoje stanowisko negocjacyjne Rada uzgodniła w czerwcu 2021 r.

Wstępne porozumienie musi jeszcze zatwierdzić Rada. Zostanie ono teraz przedłożone Komitetowi Stałych Przedstawicieli (Coreperowi) do zaaprobowania.

Źródło: Rada Europejska, Rada Unii Europejskiej
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels