Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Kancelaria Transportowa LEGALTRANS

Opóźnienia w dostawie i załadunku

Utworzona: 2021-07-15


Przewiezienie przesyłki we wskazanym terminie, to jeden z głównych obowiązków przewoźnika. Zdarza się czasem, z przyczyn niezależnych od niego, że termin planowanej dostawy może ulec wydłużeniu.

Jak zwracają uwagę eksperci Kancelarii Transportowej Legaltrans, to właśnie przewoźnik ponosi odpowiedzialność za nieterminowe dostarczenie towaru. Jeśli chciałby uchylić się od takiej odpowiedzialności, to na nim spoczywa także ciężar dowodu, że przekroczenie terminu przewozu przesyłki wynikało z jednej z okoliczności wyłączającej jego odpowiedzialność, wskazanej przez przepisy prawa. Jak odpowiedzialność cywilna przewoźnika za nieterminową dostawę oraz podstawienie reguluje prawo krajowe i międzynarodowe?

Prawo przewozowe odpowiedzialność przewoźnika

Odpowiedzi na pytanie odnoszące się do zakresu odpowiedzialności przewoźnika za opóźnienia w dostawie należy szukać w ustawie z dnia 15 listopada 1984 r. prawo przewozowe.
    Odpowiedzialność cywilna przewoźnika drogowego jest regulowana w art. 65 ust. 1. Zgodnie z jego treścią: „Przewoźnik ponosi odpowiedzialność za utratę, ubytek lub uszkodzenie przesyłki powstałe od przyjęcia jej do przewozu aż do jej wydania oraz za opóźnienie w przewozie przesyłki”.
Przewoźnik nie będzie ponosił jednak takiej odpowiedzialności, jeśli utrata, ubytek, uszkodzenie albo opóźnienie w przewozie przesyłki powstały z przyczyn:
    ✅ występujących po stronie nadawcy lub odbiorcy,
    ✅ niewywołanych winą przewoźnika,
    ✅ z właściwości towaru,
    ✅ wskutek siły wyższej.
Eksperci kancelarii raz jeszcze przypominają, że to na przewoźniku ciąży dowód, że szkoda lub przekroczenie terminu przewozu wynikały z jednej z powyższych okoliczności.

Limity odszkodowania

Kwestię należnego odszkodowania za nieterminową dostawę określono w art. 83 ust. 1 i 2.

„Jeżeli wskutek zwłoki w przewozie powstała szkoda inna niż w przesyłce, przewoźnik jest obowiązany do zapłacenia odszkodowania do wysokości podwójnej kwoty przewoźnego. Jeżeli wskutek zwłoki w przewozie powstała również szkoda w przesyłce, odszkodowanie ustalone według przepisów art. 81 przysługuje niezależnie od odszkodowania określonego w ust. 1”. Na przewoźnika mogą zostać nałożone także kary umowne, które nie powinny jednak przekroczyć podwójnej kwoty przewoźnego.

Przedawnienie

Roszczenia z tytułu zwłoki w przewozie, która nie spowodowała ubytku lub uszkodzenia przesyłki, przedawniają się z upływem 2 miesięcy od dnia wydania przesyłki. Okres przedawnienia z tytułu zwłoki w dostarczeniu liczy się od dnia wydania przesyłki.

Konwencja CMR odpowiedzialność przewoźnika

Podczas wykonywania przewozów drogowych międzynarodowych w celach zarobkowych zastosowanie znajdą przepisy konwencji CMR.

Konwencja doprecyzowuje sytuacje, w której dochodzi do opóźnienia w przewozie. Zgodnie z art. 19: „Opóźnienie terminu dostawy ma miejsce wówczas, kiedy towar nie został dostarczony w umówionym terminie lub, o ile nie umówiono terminu, jeżeli faktyczny czas trwania przewozu, uwzględniając okoliczności, a zwłaszcza przy przesyłkach drobnych czas niezbędny dla skompletowania pełnego ładunku w normalnych warunkach przekracza czas, jaki słusznie można przyznać starannym przewoźnikom”.

Odpowiedzialność przewoźnika za opóźnienie w transporcie międzynarodowym reguluje art. 17 ust. 1. Treść tego artykułu jest zbliżona do zapisu krajowego: „Przewoźnik odpowiada za całkowite lub częściowe zaginięcie towaru, lub za jego uszkodzenie, które nastąpiło w czasie między przyjęciem towaru a jego wydaniem, jak również za opóźnienie dostawy”.

Co jednak ważne, chcąc zwolnić się z powyższej odpowiedzialności, nie może on powołać się na wady pojazdu, którym się posługuje dla wykonania przewozu, ani na winę osoby lub pracowników osoby, u której pojazd wynajął.

Dalsza część materiału TUTAJ 📌

Autor: Kancelaria Transportowa Legaltrans
Do ulubionych Kancelaria Transportowa LEGALTRANS
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels