Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Ramy prawne eTIR wchodzą w życie na całym świecie

Utworzona: 2021-05-27


Nowe ramy prawne stanowiące podstawę dla pełnej cyfryzacji systemu TIR (tzw. ETIR), umożliwią korzystanie z systemu eTIR w 77 krajach na pięciu kontynentach. Ta przełomowa zmiana pozwoli na tranzyt transgraniczny towarów w ramach gwarancji celnych systemu TIR bez konieczności przewożenia dokumentów papierowych.

Jak poinformowało IRU, międzynarodowy system eTIR zapewni bezpieczną wymianę danych o międzynarodowym tranzycie towarów, pojazdów lub kontenerów zgodnie z postanowieniami Konwencji TIR pomiędzy krajowymi systemami celnymi oraz umożliwi organom celnym zarządzanie danymi o gwarancjach wystawionych przez łańcuch gwarancyjny dla posiadaczy upoważnionych do korzystania z systemu TIR.

Liczy on ponad 30 000 upoważnionych przewoźników i jest uznawany przez ponad 3500 urzędów celnych na całym świecie. Od ponad 70 lat system TIR sprawia, że handel jest szybszy, łatwiejszy i bezpieczniejszy. Ramy prawne cyfryzacji - nowy załącznik 11 do Konwencji TIR - wzmacnia i poszerza korzyści płynące z TIR dla światowego handlu multimodalnego. Z tej okazji 24 maja br. odbyła się specjalna ceremonia w siedzibie ONZ w Genewie, której gospodarzem była EKG ONZ z udziałem 16 ambasadorów i dygnitarzy popierających cyfryzację TIR.

System TIR, najstarsze partnerstwo publiczno-prywatne ONZ, powstał w 1949 r., kiedy niedawno powstała Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego (IRU), wspierana przez utworzone 4 lata wcześniej ONZ, zaczęła rozwiązywać problemy związane z przemieszczaniem towarów przez podzielone granice w powojennej Europie. IRU jest upoważniona przez Komitet Administracyjny Konwencji TIR do wydawania i rozpowszechniania karnetów TIR, a także do obsługi międzynarodowego systemu gwarancyjnego.

Nowe ramy prawne dla tego systemu przyniosą również znaczne korzyści organom celnym, zwłaszcza w sytuacji, gdy COVID-19 nadal ogranicza kontakt fizyczny między celnikami a kierowcami na granicach. Ostateczne ramy prawne dla elektronicznego TIR wchodzą w życie po ponad dziesięciu latach planowania, inwestycji i prób przy wsparciu urzędów celnych organizacje, stowarzyszeń TIR oraz innych organów regionalnych i międzynarodowych.

Azerbejdżan, Gruzja, Iran (Republika Islamska), Republika Mołdawii, Pakistan, Tadżykistan, Tunezja, Turcja i Uzbekistan są w trakcie łączenia swoich systemów informacji celnej z międzynarodowym systemem eTIR. Ponadto w imieniu państw członkowskich Unia Europejska jest na końcowym etapie weryfikacji koncepcji połączenia nowego skomputeryzowanego systemu tranzytowego Unii Europejskiej (NCTS) z międzynarodowym systemem eTIR. System TIR działa w prawie 70 krajach i stale się rozwija. Idąc za przykładem Egiptu, który przystąpił do Konwencji pod koniec ubiegłego roku, także inne kraje Afryki, Azji i Ameryki Południowej aktywnie dążą do podpisania konwencji a następnie wdrożenia w pełni elektronicznego systemu.

Źródło: IRU
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
TRONIK Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels