Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Sieć stacji tankowania gazu ziemnego w Europie rośnie

Utworzona: 2021-06-01


Obecnie ich liczba wynosi - 4 000 stacje CNG i 400 LNG. Mają one kluczowe znaczenie, ponieważ mogą zaopatrywać europejską flotę pojazdów komunalnych, przy jednoczesnym szybko rosnącym udziale biometanu.

Równocześnie europejskiej stowarzyszenie pojazdów napędzanych gazem naturalnym i biogazem (NGVA Europe) opublikowało liczbę zarejestrowanych pojazdów zasilanych gazem w roku 2020, która świadczy o ciągłym i trwałym wzroście. Wraz z nowymi rejestracjami autobusów, największy udział w tym trendzie miały ciężarówki na ciekły gaz ziemny (LNG). Gaz w transporcie pełni rolę katalizatora neutralności klimatycznej i pomaga w realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu. Najnowsze dane NGVA Europe pokazują, że zarówno infrastruktura, jak i rejestracje nowych pojazdów wspierają niezbędne przejście na transport neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.

Infrastruktura i pojazdy napędzane gazem ziemnym są w pełni kompatybilne z gazem odnawialnym i dlatego są potężnymi czynnikami umożliwiającymi znaczne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Obecnie transport oparty na paliwie gazowym (tzw. gmobility) stanowi najbardziej opłacalne podejście do dekarbonizacji sektora transportu i sposób osiągnięcia pośrednich celów klimatycznych na lata 2030 i 2050. Od 2020 roku w Europie powstało około 300 nowych stacji CNG, co oznacza wzrost o 8,1%. W tym samym czasie liczba stacji LNG wzrosła z około 250 do 400, co stanowi wzrost aż o 60%. Ta wzrostowa tendencja znajduje odzwierciedlenie w liczbie nowo zarejestrowanych pojazdów na LNG.

W roku 2020 spośród wszystkich stacji paliw gazowych już ponad 25% dostarczało biometan, co stanowi przeciętnie 17% całego gazu, który jest używany jako paliwo transportowe i którego udział stale rośnie. Do roku 2030 średni udział biometanu w Europie wzrośnie do 40%, umożliwiając zasilanie całej floty pojazdów na gaz ziemny, która obecnie liczy ponad 13 mln. Spowoduje to ogólną redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55%. NGVA Europe szacuje, że do tego czasu w Europie będzie działać około 10000 stacji CNG i 2000 stacji LNG.

Podczas gdy sieć stacji paliw ciągle się rozwija, NGVA Europe odnotowała również znaczną liczbę rejestracji pojazdów na gaz pomimo pandemii. W porównaniu z rokiem 2019 liczba ta jest mniejsza, ale wynika to z tendencji widocznej dla całego sektora pojazdów. W roku 2020 zarejestrowano 55.028 samochodów osobowych zasilanych gazem, a także 3.189 autobusów. Według ACEA 11,4% wszystkich nowych autobusów sprzedanych w Unii Europejskiej w 2020 roku jeździło na paliwach alternatywnych - prawie wszystkie były zasilane gazem ziemnym. Wśród krajów z największą liczbą rejestracji przodują Francja, Hiszpania i Szwecja, które odnotowały dwucyfrowy wzrost. Największy wzrost liczby rejestracji odnotowano w sprzedaży samochodów ciężarowych: w Europie odnotowano ogromny przyrost 6,802 nowych ciężarówek CNG i LNG. 99% wszystkich sprzedanych ciężarówek z alternatywnym napędem jest zasilana gazem ziemnym, a najwięcej pojazdów sprzedano w Niemczech.

Te imponujące statystyki pokazują, że transport oparty na gazie ziemnym to szybko rozwijający się rynek z dużym potencjałem jeżeli chodzi o szybką i niedrogą dekarbonizację transportu drogowego, dzięki stale rosnącemu udziałowi gazu odnawialnego. Teraz jednak ten potencjał musi zostać uznany przez Unię Europejską i w dalszym ciągu wspierany odpowiednim ustawodawstwem, aby ten rodzaj transportu mógł w pełni odegrać swoją rolę w przejściu na transport neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.

W związku z tym NGVA Europe jest przekonana, że Komisja Europejska uzna konieczność wsparcia tej europejskiej technologii poprzez zbliżający się przegląd kluczowych dokumentów legislacyjnych dotyczących przyszłości transportu, w tym rozporządzenia w sprawie emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych, a także dyrektywy w sprawie infrastruktury paliw alternatywnych.

Źródło: NGVA Europe
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels