Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Uważajcie na SMS-y o niezapłaconych mandatach!

Utworzona: 2021-04-13


Inspekcja Transportu Drogowego wraz z policją i Ministerstwem Finansów ostrzegają przed nową metodą wyłudzenia danych do logowania w bankowości internetowej. Oszuści w treści rozsyłanych SMS-ów informują o niezapłaconym mandacie. Wskazują również datę, kiedy sprawa zostanie skierowana do sądu.

W związku z wpływającymi pytaniami dotyczącymi wiadomości tekstowych rozsyłanych na telefony komórkowe GITD informuje, że Inspekcja Transportu Drogowego nie wysyła SMS-ów i nie wzywa do opłacenia zaległych mandatów karnych za pośrednictwem SMS-ów. W każdym przypadku budzącym wątpliwość należy skontaktować się z Inspekcją Transportu Drogowego.

Zapoznaj się❗❗

Procedury dotyczące spraw o wykroczenia prowadzonymi w związku z zarejestrowaniem przekroczenia prędkości lub niestosowaniem się do sygnalizacji świetlnej przez urządzenia CANARD można zapoznać się na stronie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (SPRAWDŹ TUTAJ 📌). Natomiast na stronie GITD (KLIKNIJ TUTAJ 📌) opisano sposób regulowania płatności za nałożone mandaty karne.

✅ Komunikat z przestrogą opublikowała również śląska policja. Treść poniżej.

Niejednokrotnie apelowaliśmy o ostrożność przy otwieraniu przesyłanych SMS-em lub e-mailem linków. Oszuści pod pretekstem dopłaty do przesyłki, bo okazała się za ciężka, za duża lub potrzebna była jej dezynfekcja, wyłudzali dane do logowania w bankowości internetowej. Szczególnie osoby, które oczekiwały na przesyłkę, nie podejrzewały, że padają właśnie ofiarami oszustów. Kwota, jaką trzeba było uregulować, była niska, dlatego wiele osób chciało ją zapłacić. Dopiero zerowy stan kont uświadomił im, że otrzymana wiadomość pochodziła od przestępców.

Obecnie pojawił się nowy scenariusz cyberataku. Oszuści wykorzystują metodę „na mandat karny”. W treści rozsyłanych SMS-ów informują o niezapłaconym mandacie. Wskazują również datę, kiedy sprawa zostanie skierowana do sądu. Oczywiście „kwota mandatowa” jest niska. Przestępcy liczą zapewne na to, że osoby mające dylemat, czy rzeczywiście zapomniały uregulować jakiekolwiek należności, dla świętego spokoju będą chciały wpłacić pieniądze. A będzie to możliwe poprzez zawarty w wiadomości link. Otwierając go, ofiara ataku phishingowego trafi na stronę oszusta, na której zostanie poproszona o podanie danych, takich jak: login, hasło oraz kod z SMS-a, potrzebnych do zalogowania na rachunek bankowy. Strona ta przypomina bramkę do realizacji szybkich płatności internetowych, dlatego wiele osób nie orientuje się, że wpisując dane, przekazuje je oszustowi, który bez problemu zaloguje się na dane konto i ukradnie zgromadzone na nim środki.

Funkcjonariusze apelują o rozsądek i ostrożność!

  • Spójrz na język wiadomości. Oszuści często nie używają polskich znaków, a także robią błędy ortograficzne i stylistyczne.
  • Zanim otworzysz przesłany link, przeczytaj dokładnie, jaki adres strony jest w nim zawarty.
  • Nie zapisuj załączników pochodzących z nieznanych źródeł.
  • Nie loguj się do bankowości elektronicznej z poziomu stron, do których nie masz zaufania.
  • Zweryfikuj, czy otrzymana wiadomość rzeczywiście pochodzi np. od firmy kurierskiej, która ma dostarczyć twoją przesyłkę.
  • Sprawdź dokładnie wszystkie dane przed wykonaniem jakichkolwiek płatności w Internecie.

  • ✅ Podobnej treści komunikat opublikowało także Ministerstwo Finansów. Treść poniżej:

    Uwaga na fałszywe SMS-y, które sugerują, że nadawcą jest Ministerstwo Finansów lub podległy mu podmiot. Odbiorcy są wzywani do zapłacenia mandatu karnego, pod rygorem skierowania sprawy do sądu. W rzeczywistości to kampania phishingowa, która ma na celu wyłudzenie środków pieniężnych.

    Przykładowy fałszywy SMS: „Masz niezapłacony mandat karny … należy dokonać wpłaty do dnia... sprawa zostanie przekazana do sądu...kwota mandatu 10 zł …”

    Ostrzegamy: wiadomość zawiera link do strony, która ma na celu wyłudzenie środków pieniężnych. Nie należy otwierać linków z takiej wiadomości ani na nią odpowiadać.

    Źródło: GITD/policja/Ministerstwo Finansów
    Do ulubionych
    FIRMOWY SPOTLIGHT
    LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


    NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

    NASZE WYWIADY

    OPINIE

    NASZE RELACJE

    Photo by Josh Hild from Pexels