Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Włochy - wzmożone kontrole związane z COVID-19 oraz ich konsekwencje

Utworzona: 2021-04-12


Na podstawie zebranych doświadczeń zauważyć można, że samochody ciężarowe na tablicach rejestracyjnych innych niż włoskie są przedmiotem znacznie częstszych kontroli przez włoską policję. Wzmożona ilość kontroli na terenie Włoch spowodowana jest też pandemią COVID-19.

Warto pamiętać, że kraj ten jest podzielony na 4 strefy - w zależności od ilości zakażeń, co jednak nie ma wpływu na testy wykonywane przez osoby wjeżdżające do kraju. Niezależnie od strefy - każdy podróżujący powinien wylegitymować się negatywnym wynikiem testu.

Należy zwrócić uwagę, że Włochy to jeden z nielicznych krajów, który przyjmuje własną krajową klasyfikację ryzyka a ograniczenia dotyczące podróży nie opierają się na wspólnej mapie „EU Trafiic Lights”. I tak m.in. w przypadku tranzytu przez kraje UE, które wskazane są na tzw. „liście C” ( TUTAJ ) w ciągu 14 dni poprzedzających wejście do Włoch - wjazd jest dozwolony bez konieczności określania przez kierowcę przyczyny podróży.

Niezależnie od celu, każdy podróżujący podlega wymogowi przeprowadzenia przed wjazdem testu na COVID-19. Pomimo, że na granicach nie ma punktów, w których można pobrać wymaz - kierowcy NIE SĄ ZWOLNIENI z tego obowiązku. Badanie należy wykonać w ciągu 48 godzin przed przyjazdem na teren Włoch i podczas kontroli legitymować się ujemnym wynikiem testu.


Organy włoskie w sytuacji braku testów przeciwko COVID-19 zatrzymują kierowcę i odsyłają go na zrobienie testu. Jeśli takowy okaże się pozytywny - kierowca zostaje odizolowany na kwarantannę, co wiąże się z opóźnieniami w transporcie oraz odstawieniem samochodu na parking, który najpewniej będzie musiał odebrać inny kierowca z wynikiem negatywnym. Dlatego warto pamiętać, że żeby uniknąć opóźnieni i nadprogramowych kosztów - do Włoch należy wjeżdżać tylko i wyłącznie z negatywnym wynikiem testu na COVID-19. W sytuacji zatrzymania bez wyniku ujemnego nie dochodzi do zatrzymania pojazdu, przy czym w trakcie kontroli policja może dopatrzyć się również innych uchybień,a to niesie za sobą poważniejsze konsekwencje.

I tak w wypadku dopuszczenia się innego naruszenia prze kierowcę policja może zatrzymać samochód ciężarowy - przez zatrzymanie na terenie Włoch rozumieć należy doprowadzenie go na parking policyjny. Samochód zostaje zabezpieczony na czas, w którym istnieją ku temu przesłanki. Pojazd przez czas zabezpieczenia pozostaje wyłączony z użytku kierowcy, który nie ma do niego dostępu. Areszt samochodu trwa zazwyczaj 3 miesiące i wprowadzony zostaje przez nałożenie kary administracyjnej na firmę transportową.

Firma zobowiązana będzie do opłaty za ewentualne koszty holowania samochodu na parking policyjny a także za czas jego pozostawania na parkingu. Ponadto ciągnik oraz naczepa przez ten czas generuje straty, ponieważ zestaw nie pozostaje w użyciu oraz ze względu na opóźnienie w dostarczaniu towarów.

Warto pamiętać, że dzięki profesjonalnej reprezentacji na terenie Włoch, prawnika posługującego się biegle językiem włoskim i znającym tamtejsze przepisy możliwe jest maksymalne zminimalizowanie ww. kosztów. Dzięki wsparciu Kancelarii możliwa jest również zmiana parkingu na tańszy czy zorganizowanie przeładunku przewożonego towaru, celem jego dalszego transportu. Powyższe może nastąpić jedynie za zgodą organów policji. Trzeba również pamiętać, że w sytuacji kiedy przewoźnik lub jego kierowca opłaci mandat to nijako przyznaje się do winy i tym samym zamyka sobie drogę do odwołania od nałożonej kary, czego można uniknąć.

W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z kontrolą drogową na terenie Włoch lub nałożeniem mandatu przez włoskie organy zapraszamy do kontaktu z Kancelarią LEGAL INTERMODAL.

Skontaktuj się z nami:

Kontakt
Do ulubionych


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels