Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Odliczanie VAT za pośrednictwem DKV zgodne z prawem

Utworzona: 2019-12-09


Model kart DKV spełnia warunki, dzięki którym odliczanie VAT za ich pośrednictwem jest w pełni legalne. Zapisy ogólnych warunków handlowych DKV wpisują się w kryteria przedstawione przez Ministerstwo Finansów – mówi prof. dr hab. Adam Mariański, partner zarządzający kancelarii Mariański Group.

Wyrok TSUE był w innej sprawie

Po ogłoszeniu w dniu 15 maja 2019 r. wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (sygn. C-235/18) kontrowersje wokół rozliczania podatku VAT za pośrednictwem operatorów kart paliwowych nie milkną. Prof. Adam Mariański podkreśla, że orzeczenie TSUE dotyczy zupełnie innego stanu prawnego, w którym spółka udostępniała karty paliwowe swoim podwykonawcom, nie będąc emitentem (była klientem emitenta kart paliwowych). Trybunał uznał, że firma finansowała zakupy paliwa spółkom zależnym, świadcząc usługę finansową. W takiej sytuacji jej podwykonawcy rzeczywiście nie mogą się ubiegać o zwrot podatku VAT. Opisany sposób działania jest typowy dla firm finansujących swoim podwykonawcom zakupy paliwa. Diametralnie różni się jednak od standardowego modelu działania kart paliwowych.

Nowe kryteria Ministerstwa

W ramach zakończonych 15 września 2019 r. konsultacji podatkowych Ministerstwo Finansów opracowało i przekazało do konsultacji przykładowy katalog kryteriów, które pomagają wyjaśnić zależność pomiędzy emitentem karty paliwowej a jej użytkownikiem. Jeżeli operator kart paliwowych spełnia te kryteria, wówczas możliwe jest odliczanie VAT za jego pośrednictwem. Odpowiedzi na poniższe pytania znajdują się w ogólnych warunkach handlowych lub w dodatkowych porozumieniach z emitentem karty.

Ważne dla zwrotu VAT jest, czy operator karty:

    • ponosi odpowiedzialność za wady nabywanych produktów,
    • ma wpływ na kształtowanie ceny towaru nabywanego przez korzystającego, udzielanie rabatów (upustów),
    • ustala warunki finansowe i rozliczeń,
    • ma wpływ na częstotliwość i miejsce korzystania z kart paliwowych, blokowanie karty np. w przypadku pojawiającego się zadłużenia.

Klienci DKV bezpieczni

Według prof. Mariańskiego przykładem schematu spełniającego powyższe warunki jest np. model kart DKV. Z ogólnych warunków handlowych wynika m.in., że do momentu uregulowania należności przez klienta DKV zastrzega sobie prawo własności paliwa, a także ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą wobec klientów za wady towarów. DKV rozstrzyga o warunkach dostaw, ma możliwość blokowania karty paliwowej i regulacji ceny paliwa sprzedawanego klientom. Wiedzę na temat kontrahentów i realizowanych przez nich zakupach posiada w całości DKV, a nie spółka paliwowa, albowiem autoryzacja transakcji z użyciem kart paliwowych odbywa się online.

Co równie istotne, DKV posiada indywidualną interpretację Ministerstwa Finansów w przedmiotowej sprawie, sporządzoną na wniosek już w 2015 roku. Nie wynika z niej nic innego, jak to że zwrot VAT za pośrednictwem DKV jest zgodny prawem.

Odzwiedź nas na Facebooku
Do ulubionych


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels