REKLAMA

Zagraniczni przedsiębiorcy pod lupą polskich inspektorów
Utworzona: 2019-07-12

383 ciężarówki należące do zagranicznych firm transportowych skontrolowały jednego dnia patrole Inspekcji Transportu Drogowego na drogach Mazowsza.

Patrole mazowieckiej ITD skupiały uwagę przede wszystkim na ciężarówkach z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi. Kontrole odbywały się na trasach tranzytowych w całym województwie. Inspektorzy zatrzymywali pojazdy należące do przewoźników drogowych z obszaru Unii Europejskiej oraz z krajów trzecich. Podczas wzmożonych kontroli zagranicznych ciężarówek inspektorzy sprawdzali przede wszystkim czy kierowcy posiadają wymagane i odpowiednio wypełnione zezwolenia, które uprawniają do wykonywania międzynarodowych przewozów drogowych rzeczy. Na 383 skontrolowane pojazdy tylko jeden przewoził towar bez zezwolenia. Ciężarówka należąca do rosyjskiej firmy transportowej została zatrzymana przez inspektorów z Siedlec i skierowana na parking strzeżony do momentu wpłacenia kaucji. Rosyjskiemu przedsiębiorcy grozi 12 tysięcy złotych kary.Natomiast inspektorzy z Warszawy na ekspresowej „ósemce” koło Wyszkowa zatrzymali załogę kazachskich kierowców, którzy jechali bez kart w tachografie pojazdem należącym do litewskiego przewoźnika. Oprócz tego szoferzy nie okazali świadectw kierowców oraz wypisu z licencji uprawniającej do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego. Obu kierowców ukarano mandatami w łącznej kwocie 5 tysięcy 400 złotych i wpłacili kaucję w wysokości 14 tys. 500 zł na poczet przewidywanej kary na przewoźnika.W trakcie akcji wzmożonych kontroli zagranicznych ciężarówek wykorzystano również motocykl mazowieckiej ITD. Kilku kierowców wyprzedzających inne ciężarówki na odcinku trasy, gdzie obowiązuje zakaz wykonywania takiego manewru, ukarano mandatami. Chowając się za innym pojazdem, na sąsiednim pasie jezdni, prawdopodobnie chcieli uniknąć kontroli ITD.

Mazowiecka ITD planuje kolejne akcje wzmożonych kontroli ciężarówek należących do zagranicznych przewoźników. Celem tego typu działań jest zwalczanie przejawów nieuczciwej konkurencji na rynku usług transportowych i poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Źródło: GITD
Do ulubionych