REKLAMA
promy24.com

Pierwszy na świecie statek zasilany wodorem
Utworzona: 2019-07-11

Norweska stocznia Westcon w Ølen podpisała kontrakt na budowę 2 ekologicznych promów dla operatora Norled. Pierwszy z nich ma być ładowany na baterię, drugi zaś wodorem.

Ekologiczne promy na norweskich fjordach

Obydwa statki mają obsługiwać połączenie Hjelmeland-Skipavik-Nesvik na terenie norweskich fjordów od 15 kwietnia 2021 do 28 lutego 2030. W ofercie przetargowej zapisano, że przynajmniej 50% całkowitego zużycia energii musi być zapewniona z ogniw paliwowych, zatem Norled zbuduje jeden statek na wodór, drugi zaś w pełni elektryczny. Promy będą mogły przewieźć 299 pasażerów i 80 pojazdów.

Całkowita redukcja emisji zanieczyszczeń

Terje Moe Gustavsen, dyrektor administracji publicznej norweskich dróg publicznych przyznał, że budowa nowych promów to dla Norwegii szansa na niezwykły rozwój technologiczny. H2 ma być ostatnim elementem, który przyczyni się do zapewnienia zerowej emisji zanieczyszczeń w sektorze promowym.

Norled wcześniej stał się operatorem pierwszego wielkogabarytowego promu elektrycznego AMPERE, który pływa od 2015 roku. Projekt budowy statków zasilanych wodorem jest elementem kampanii FLAGSHIPS, wspieranej przez Unię Europejską.

Źródło: promy24.com
Do ulubionych promy24.com