REKLAMA

Cichy towarzysz imprez masowych
Utworzona: 2019-06-12

W pierwszych dniach czerwca rozpoczął się trzymiesięczny test dostawczego pojazdu Mercedes-Benz eVito w Stołecznej Estradzie. Elektryczny van będzie obsługiwał imprezy masowe.

Warszawski ratusz przyjął zaproszenie do udziału w długoterminowym teście elektrycznego eVito. Jazdy próbne odbędą się w ramach programu Lighthouse Customers realizowanego przez koncern Daimler AG. Projekt ma na celu włączenie kluczowych użytkowników pojazdów Mercedes-Benz do udziału w procesie tworzenia i udoskonalania rozwiązań dla flot elektrycznych. Wybrani przez centralę firmy klienci z całej Europy testują eVito w codziennej eksploatacji.

Jeden z takich pojazdów został oficjalnie przekazany 3 czerwca wiceprezydentowi Warszawy Michałowi Olszewskiemu. Dostawczak będzie jeździł do września w barwach Stołecznej Estrady, samorządowej instytucji kultury. Do jego zadań będzie należała m.in. obsługa imprez masowych, takich jak Eco Piknik, Warszawskie Wianki i multimedialne pokazy w Parku Fontann nad Wisłą. Wraz z pojazdem udostępniono użytkownikowi ścienną ładowarkę WallBox.


Ekorozwiązania są codzienną praktyką w stolicy. Walcząc o klimat i czyste powietrze m.in. sadzimy drzewa, rezygnujemy z używania plastikowych naczyń czy wymieniamy flotę pojazdów warszawskiego transportu publicznego. Dziś rozpoczynamy kolejny pilotażowy projekt zawiązany z „zieloną” mobilnością. W ciągu kilkunastu tygodni testów będziemy obserwować, jak pojazd sprawdza się w obsłudze miejskich wydarzeń.
– powiedział podczas uroczystości Michał Olszewski.
Bezemisyjne auto wyposażone jest w akumulator o pojemności 41,4 kWh, co daje zasięg ok. 150 km. W mieście jest to wartość wystarczająca, aby sprawnie realizować różnego rodzaju zadania transportowe. Akumulator można w pełni naładować w ciągu ok. 6 godzin, a moc 84 kW i moment obrotowy do 300 Nm zapewniają dynamiczną jazdę. Maksymalna prędkość to 120 km/h.

Przygotowując koncerty i wydarzenia kulturalne w tak wyjątkowych miejscach, jak Łazienki Królewskie czy Stare Miasto, staramy się poruszać bardzo dyskretnie. Ze względu na specyfikę naszej pracy elektromobilność jest więc idealnym rozwiązaniem. Chcielibyśmy ją jak najszybciej zastosować podczas organizacji największych imprez w Warszawie
– zapewnił Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, odbierając kluczyk do samochodu.
Dostawczak ma całkowitą długość 5140 mm, maksymalną ładowność użytkową 1073 kg i objętość 6,6 m3. Instalacja akumulatora pod pojazdem umożliwia korzystanie z całej przestrzeni ładunkowej, co pozwoli przewozić potrzebny sprzęt. Dopuszczalna masa całkowita wynosi 3200 kg. To pierwszy zelektryfikowany model z gamy samochodów dostawczych marki z gwiazdą.

Nasza strategia eDrive@VANs zakłada szybki rozwój pełnej gamy pojazdów elektrycznych Mercedes-Benz Vans. Aby stało się to możliwe, niezbędne są testy prowadzone przez klientów w warunkach normalnej, codziennej eksploatacji. W ten sposób możemy osiągnąć cel, jakim jest komercyjnie opłacalna oferta flot elektrycznych – tak bardzo potrzebna w szybko rozrastających się aglomeracjach. W warunkach miejskich, przy dużym zanieczyszczeniu powietrza i poziomie hałasu, elektryczne pojazdy istotnie poprawiają jakość życia mieszkańców. Dlatego cieszę się, że eVito będzie cichym towarzyszem wydarzeń organizowanych dla mieszkańców Warszawy i jestem przekonany, że spełni pokładane w nim nadzieje
– powiedział, przekazując samochód, René Achinger, dyrektor zarządzający Mercedes-Benz Vans.
Źródło: Mercedes-Benz Polska
Zdjęcia: Piotr Wójcik
Do ulubionych