REKLAMA

Wyprodukuje do 55 000 kabin rocznie
Utworzona: 2019-06-11

Nowy zakład w Nabierieżnych Czełnach w rosyjskim Tatarstanie przystosowany jest do produkcji kilku modeli kabin dla samochodów ciężarowych Mercedes-Benz Actros i Arocs na rynek rosyjski, a także dla ciężkich produktów KAMAZ.

Inwestycja jest kolejnym ważnym krokiem dla DAIMLER KAMAZ RUS (DK RUS), podmiotem powstałym dzięki współpracy pomiędzy Daimler Trucks a jego rosyjskim partnerem KAMAZ. Otwarcie nowego zakładu produkcji kabin ciężarówek w Nabierieżnych Czełnach w rosyjskim Tatarstanie, to nowy etap w partnerstwie technologicznym między obiema firmami na rynku rosyjskim. Nowy obiekt o powierzchni 59 600 m2 będzie częścią globalnej sieci produkcyjnej Mercedes-Benz Trucks i będzie prowadził ścisłą współpracę z wiodącym zakładem w Wörth. Główną zaletą nowej fabryki będzie dalsze wykorzystywanie lokalnych dostawców przy produkcji kabin samochodów ciężarowych zarówno dla samochodów ciężarowych Mercedes-Benz, jak i KAMAZ - obecnie ponad 150 pojedynczych komponentów pochodzi od rosyjskich dostawców. Kabiny dla najnowszych modeli Mercedes-Benz Actros i Arocs na rynek rosyjski będą produkowane w nowym zakładzie produkcyjnym. Dzięki inwestycjom w wysokości 200 mln euro nowoczesny zakład produkcyjny zapewni do 700 nowych miejsc pracy, dzięki czemu poziom zatrudnienia w DK RUS przekroczy ponad 1000 pracowników. Dzięki wdrożeniu najlepszych praktyk produkcyjnych, nowa linia posłuży jako wzorcowy projekt, który przeniesienie wiedzę i doświadczenia Daimler Trucks na rynek rosyjski.

Pokładamy duże nadzieje w rynku rosyjskim i jego potencjale wzrostu. Nowy zakład produkcji kabin to kolejny element naszej strategii polegającej na byciu blisko naszych klientów i stałym wzmacnianiu naszej obecności rynkowej na całym świecie. Nowy zakład będzie stanowił punkt odniesienia dla rynku rosyjskim - z korzyścią zarówno dla naszych klientów, jak i dla naszego partnera - firmy KAMAZ. Fabryka ta jest jednym z najbardziej innowacyjnych obiektów w rosyjskim sektorze motoryzacyjnym i świadectwem naszego wieloletniego zaangażowania w rozwój spółki joint venrture DAIMLER KAMAZ RUS powiedział Stefan Buchner, szef Mercedes-Benz Trucks na całym świecie.

Jako niekwestionowany lider w branży pojazdów użytkowych, Daimler Trucks czerpie korzyści ze swojej obecności na rynku globalnym oraz z przemyślanego wykorzystania wspólnych platform produkcyjnych przystosowanych do lokalnych rynków. Rosja to jeden z największych rynków pojazdów użytkowych na świecie, na którym utrzymuje się stały popyt na usługi transportowe i dlatego też ma on strategiczne znaczenie dla koncernu Daimler Trucks. Prognozy na najbliższe lata przewidują niewielki ale stały wzrost rynku. W ciągu ostatnich 10 lat DK RUS w Nabierieżnych Czełnach zmontował i sprzedał ponad 30 000 samochodów ciężarowych Mercedes-Benz i FUSO na rynek rosyjski. W uroczystości rozpoczęcia produkcji w nowym zakładzie udział wzięli Martin Daum, członek zarządu Daimler AG i odpowiedzialny za dział ciężarówek i autobusów, Stefan Buchner, dyrektor generalny Mercedes-Benz Trucks na całym świecie oraz Sergej Kogogin, prezes i dyrektor generalny KAMAZ.Nowy zakład ma produkować 55 000 kabin rocznie i jest przystosowany do produkcji kilku modeli kabin dla samochodów ciężarowych Mercedes-Benz Actros i Arocs na rynek rosyjski, a także dla ciężkich produktów KAMAZ. Dzięki wykorzystaniu ponad 120 robotów i zaawansowanej technologii pomiaru za pomocą kamer jest jednym z najbardziej zautomatyzowanych zakładów w Rosji. Wyposażenie nowego zakładu było logistycznym wyzwaniem: transport sprzętu wymagał użycia ponad 500 ciężarówek. Kolejnym elementem zasługującym na uwagę jest instalacja innowacyjnej technologii drukowania 3D do produkcji części z tworzyw sztucznych, która zapewnia szybkie i ekonomiczne wsparcie w zakresie konserwacji sprzętu. Wprowadzenie technologii będącej realizacją koncepcji Przemysłu 4.0 prowadzi do powstania nowych stanowisk pracy, które wymagają intensywnych szkoleń nowych pracowników we współpracy z firmą KAMAZ oraz lokalnymi uniwersytetami i instytucjami szkoleniowymi. Wdrożenie wszystkich tych działań ma na celu wykorzystanie najnowszych rozwiązań systemu produkcyjnego Mercedes-Benz i zapewnienie jakości, z jakiej słynie Daimler Trucks.

W sierpniu 2018 r. DAIMLER KAMAZ RUS wprowadził na rynek rosyjski modele Mercedes-Benz Actros i Arocs najnowszej generacji, do których kabiny będą teraz produkowane w nowym zakładzie w Nabierieżnych Czełnach. Ukoronowaniem udanej premiery było przyznanie modelowi Actros tytułu „Ciężarówki roki” w październiku 2018 r.

Źródło i zdjęcia: Daimler Trucks
Do ulubionych