REKLAMA

Wypowiadają wojnę grupom specjalizującym się w kradzieżach ładunków
Utworzona: 2019-04-14

Nowa inicjatywa pod nazwą Projekt CARGO, finansowana ze środków unijnych, ma na celu osłabienie działalności zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się kradzieżą ładunków w Europie. Już udało się zatrzymać 10 osób podejrzanych o dokonanie szeregu kradzieży z pojazdów w Austrii, Czechach , Danii, Włoszech, Polsce i Słowacji w trwającej dwa lata fali przestępstw.

REKLAMA
Zespół biorący udział w projekcie, kierowany przez pracowników Niemieckiego Urzędu Śledczego Saksonii-Anhalt, pomógł polskim władzom w ich własnym dochodzeniu i w aresztowaniach, doprowadzając do odzyskania towarów o wartości ponad 100 000 euro. Operacja zatrzymania podejrzanych - w której uczestniczyło około 200 policjantów i urzędników polskich organów celnych i finansowych - była koordynowana przez Centralne Biuro Śledcze w Gorzowie Wielkopolskim.

Sześciu podejrzanych zostało aresztowanych podczas rozładunku ciężarówek ze skradzionym towarem. Czterech innych zatrzymano po przeszukaniu 30 mieszkań, piwnic, garaży i pomieszczeń magazynowych. Podczas rewizji zabezpieczono towary, w tym wysokiej jakości sprzęt AGD, kosiarki do trawy i piły łańcuchowe. Władze polskie przejęły również luksusowe pojazdy i inne aktywa członków gangu, o wartości 600 000 euro. Uważa się, że gang brał udział w ponad 40 kradzieżach ładunku.

Według informacji uzyskanych od zatrzymanych, członkowie gangu mieli jasno określone role i obowiązki. Tak zwani „rozcinacze” mieli za zadanie rozpoznać zawartość ładunku poprzez rozcinanie plandek naczep w nocy gdy kierowcy odpoczywali w kabinach. Po stwierdzeniu, że ładunek jest interesujący, wzywali „transportowców”, których zadaniem było załadowanie towarów na furgonetki z fałszywymi tablicami rejestracyjnymi, a następnie natychmiast przewiezienie ich do Polski, gdzie były przechowywane w oczekiwaniu na sprzedaż. Na krótko przed aresztowaniami, członkowie gangu byli aktywni w południowych Niemczech.

Organizacja TAPA EMEA to pierwsze stowarzyszenie branżowe, które zaproszono do udziału w Projekcie CARGO mającego na celu walkę z zorganizowanymi grupami przestępczymi specjalizującymi się w kradzieży ładunków.

Źródło: TAPA
Do ulubionych