REKLAMA

Znajdź idealny balans między prędkością a spalaniem...
Utworzona: 2019-03-14

Marka Renault Trucks zamieściła na swoim profilu na Facebooku zapowiedź kolejnej edycji konkursu dla kierowców Optifuel Challenge 2019. Niedługo ma pojawić się informacja o rozpoczęciu zapisów oraz wskazania lokalizacji, gdzie zostaną rozegrane eliminacje regionalne.

REKLAMA
Transport drogowy znalazł się w takim miejscu i czasie, że maksymalne obniżenie zużycia paliwa, a co za tym idzie ograniczenie emisji szkodliwych związków do atmosfery nabrały kluczowego znaczenia. Wprawdzie kierowca jest w nowych ciężarówkach obstawiony systemami i funkcjami, które ułatwiają oszczędną jazdę, jednak to ciągle jego umiejętności mają decydujące znaczenie dla ekonomiki transportu. Można mieć w zasięgu ręki zaawansowane technicznie rozwiązania, ale trzeba wiedzieć jak z nich korzystać żeby przyniosły oczekiwany efekt... Takie konkursy jak organizowany przez Renault Trucks dają kierowcom możliwość zaprezentowania swoich umiejętności. A jeśli organizator przygotowuje atrakcyjne nagrody, to powody żeby spróbować są co najmniej dwa.

Przed nami dziewiąta edycja konkursu Optifuel Challenge, w którym zadaniem kierowców jest osiągnięcie najniższego zużycia paliwa przy jednoczesnym utrzymaniu najwyższej średniej prędkości z uwzględnieniem przepisów prawa o ruchu drogowym. Wyniki pobierane są ze wskazań narzędzi telematycznych: Infomax i/lub Optifleet. Przypomnijmy. Mistrz ekonomicznej jazdy poprzedniej edycji konkursu uzyskał podczas krajowego finału wynik spalania 25,4 l/100 km i średnią prędkość przejazdu 42,7 km/h. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca mieli korzystniejszy wynik zużycia paliwa, jednak pojechali trochę wolniej.

Organizator konkursu zachęca do śledzenia informacji, które pojawią się wkrótce w mediach społecznościowych. Dowiemy się niebawem, kiedy rozpoczną się zapisy, a także poznamy miejsca i terminy eliminacji regionalnych (kwiecień, maj). Najlepsi w konkursach lokalnych staną później w szranki rywalizacji podczas finału krajowego. Tam będą musieli odpowiedzieć na pytania zawarte w teście wiedzy teoretycznej (w poprzedniej edycji dotyczyły jazdy ekonomicznej z wykorzystaniem funkcji pojazdu związanych z oszczędzaniem paliwa) oraz pokazać swoje umiejętności w praktyce. Zwycięży kierowca, który zdoła wypracować jak najlepszy kompromis pomiędzy wysoką prędkością średnią a niskim zużyciem paliwa. To on będzie reprezentować Polskę podczas finału europejskiego, gdzie nagrodą główną jest nowa ciężarówka Renault Trucks T High.

Oprac. na podstawie materiałów Renault Trucks
Do ulubionych