REKLAMA

Londyn z ograniczeniami dla samochodów ciężarowych
Utworzona: 2019-02-09

By poprawić jakość powietrza, od 8 kwietnia br. w centrum Londynu zacznie obowiązywać strefa ultra niskiej emisji (ULEZ). W związku z tym większość pojazdów będzie musiała spełniać nowe, bardziej rygorystyczne normy emisji spalin lub płacić za wjazd do strefy ULEZ.

I tak tego dnia strefa ULEZ zastąpi dotychczasową opłatę T-Charge. Ograniczenia w strefie będą obowiązywały przez całą dobę, we wszystkie dni roku, w tych samych granicach, które wyznaczają obecną strefę, w której obowiązuje opłata za zatłoczenie (CCZ).

Dzienna stawka od 8 kwietnia br. wynosić będzie:

- £12.50 dla większości rodzajów pojazdów, w tym samochodów osobowych, motocykli oraz furgonetek (do 3,5 t)
- £100 dla cięższych pojazdów, w tym ciężarówek (ponad 3,5 t) oraz autobusów i autokarów (ponad 5 t). Opłat będzie można dokonać rejestrując się na Auto Pay, pobierając bezpłatną aplikację TfL oraz dzwoniąc pod numer telefonu: UK: 0343 222 2222, Międzynarodowy: +44 20 7649 9122. Będzie ona pobiera oprócz nadal obowiązującej w dni powszednie opłaty za zatłoczenie oraz opłaty za wjazd do strefy nisko-emisyjnej (LEZ) i zastąpi dotychczasową opłatę T-Charge.

W jakich godzinach obowiązywać będą przepisy w strefie ULEZ:

Codzienna opłata obowiązuje od północy, tzn. od godziny 00:01. Pojazdy poruszające się na terenie strefy na przełomie dwóch dni, np. od momentu przed północą do momentu po północy, podlegają opłacie za dwa dni jeśli nie spełniają norm emisyjnych dla strefy ULEZ.

Wśród pojazdów, które podlegać będą opłatom znajdą się:

• samochody osobowe (z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi),
• furgonetki, minibusy i lekkie pojazdy specjalne,
• motocykle, skutery,
• ciężarówki, autokary i inne pojazdy ciężkie. Wszystkie pojazdy tej kategorii będą musiały spełniać normy Euro VI, w innym przypadku grozić będzie kara 1 000 £ (obniżona do 500 £, jeśli zostanie opłacona w ciągu 14 dni).

Zmiana w stosunku do norm obowiązujących w strefie LEZ

Ciężarówki, furgonetki, autobusy, minibusy lub inne pojazdy specjalne, które spełniają aktualne standardy obowiązujące w strefie nisko-emisyjnej LEZ, mogą nie spełniać nowych standardów określonych dla strefy ULEZ. W jaki zatem sposób kierowcy mogą to sprawdzić? Wystarczy skorzystać z aplikacji sieciowej ULEZ vehicle checker. Od 26 października 2021r. normy emisyjne obowiązujące w strefie LEZ zostaną dostosowane do norm dla strefy ULEZ.

A co z pojazdami, które nie są zarejestrowane w UK?

Właściciele pojazdów niezarejestrowanych w UK będą musieli uiszczać opłatę za wjazd do strefy ULEZ w przypadku, gdy ich pojazd nie będzie spełniał norm emisyjnych.

W jaki sposób będzie oznakowana strefa ULEZ

Otóż pojawią się w niej odpowiednie tablice. Nie przewiduje się użycia szlabanów ani kabin do poboru opłat. Kamery będą rozpoznawać tablice rejestracyjne podczas wjazdu do strefy, które następnie będą sprawdzane w bazie danych pod kątem spełniania norm emisyjnych. Znaki informacyjne będą rozmieszczone we wszystkich punktach wjazdowych do strefy wzdłuż jej granicy. Znajdą się obok lub poniżej znaków informujących o opłacie za zatłoczenie. Znaki uprzedzające o zbliżaniu się do strefy ULEZ będą umieszczone w odległości 0,5 mili od jej granicy. Przed planowanym uruchomieniem strefy pojawią się znaki przypominające o zbliżającym się terminie jej wprowadzenia.

Zwolnienia i zniżki

Mieszkańcy zarejestrowani jako osoby uprawnione do zniżki opłaty za zatłoczenie będą zwolnieni z opłaty w strefie ULEZ do 24 października 2021 r., aby mieli czas wymienić swoje pojazdy na takie, które spełniają normy emisyjne obowiązujące w strefie ULEZ. Do tego terminu mieszkańcy będą nadal musieli uiszczać opłatę za zatłoczenie, ale z 90% zniżką.

Źródło: tfl.gov.uk
Do ulubionych