REKLAMA

Symulacja pożarów w kontenerze
Utworzona: 2018-12-06

Przedstawiciele firmy Volvo Trucks Poland przekazali strażakom z OSP w Falniowie (woj. małopolskie) specjalistyczny kontener do symulacji pożarów i ćwiczenia akcji ratowniczych w pomieszczeniach zamkniętych.

Na kuchence gazowej zapalił się olej w patelni. Strażak za pomocą długiego kija z przymocowanym na końcu kubkiem wylewa wodę na rozpaloną patelnię. Ogień momentalnie wybucha, płomienie na kilka sekund wypełniają niemal cały kontener – m.in. taką symulację domowego pożaru przeprowadzili w ramach szkolenia strażacy z OSP w Falniowie (powiat miechowski). Do podobnych wypadków często dochodzi w domach. Osoby próbujące ugasić palący się olej instynktownie sięgają po wodę. Niestety, to najgorsze rozwiązanie – woda powoduje eksplozję tłuszczu, która może skończyć się tragicznie: pożarem i poparzeniami domowników.

Symulacje tego typu zdarzeń można bezpiecznie wykonywać korzystając z daru firmy Volvo Trucks. Kontener został przekazany w ramach kampanii „Strażacy - dziękujemy!”, która jest wyrazem wdzięczności za udział polskich ratowników w lipcowej akcji gaszenia pożarów szalejących w Szwecji.

Kontener będzie służył strażakom z PSP i OSP z powiatu miechowskiego głównie do ćwiczeń akcji ratowniczych w pomieszczeniach zamkniętych. Ćwiczyć w nim można między innymi omijanie przeszkód i poruszanie się na ograniczonej przestrzeni w warunkach słabej widoczności. Do tej pory mieliśmy ograniczone możliwości takich działań
– mówi st. bryg. Grzegorz Kosiński, komendant powiatowy PSP w Miechowie.
Problem braku miejsc do wykonywania ćwiczeń dotyka strażaków ochotników w całym kraju. Tylko w okolicach Falniowa jednostek OSP jest aż 24. Strażacy dysponują wprawdzie odpowiednim sprzętem, ale w wielu przypadkach nie mają miejsca do ćwiczeń – gaszenie pożarów w pomieszczeniach zamkniętych trenują w remizach używając dymiarek.


O problemach OSP w Falniowie dowiedzieliśmy się podczas przekazywania samochodu pożarniczego tutejszym strażakom. Okazało się, że potrzebują kontenera do ćwiczeń. Uznaliśmy, że pomoc lokalnym służbom ratowniczym doskonale wpisuje się w koncepcję naszej kampanii 4 Poland, w ramach której nie tylko dostarczamy nowe pojazdy unowocześniając polski transport, ale też wspieramy lokalne społeczności
– mówi Wilhelm Rożewski, dyrektor marketingu Volvo Trucks Poland.
Lesław Blacha, wójt gminy Gołcza podkreśla, że kontener będzie wykorzystywany w edukacji dzieci i młodzieży. Uczniowie z lokalnych szkół będą mogli na żywo obserwować jak zachowuje się ogień w pomieszczeniach zamkniętych i dowiedzieć się, co należy robić w takich sytuacjach. Grupa uczniów już miała okazję obejrzeć symulację pożaru, a także uczestniczyć w pokazie udzielania pierwszej pomocy. Strażacy zorganizowali dla nich szkolenie i na fantomach zademonstrowali jak przeprowadzić resuscytację poparzonego, jak udrożnić drogi oddechowe, jak reanimować poszkodowanych.

Film z pierwszego szkolenia przeprowadzonego przy użyciu nowego kontenera:


Źródło: Volvo Trucks Poland
Do ulubionych