REKLAMA

Nowe radary już działają na drogach północnej Walii
Utworzona: 2018-10-12

Należą do nowej generacji urządzeń o wysokiej rozdzielczości , określanych jako „żółte sępy” (ang. yellow vulture), których są w stanie rozpoznać konkretne zachowania kierowcy np. jedzenie, rozmowę przez telefon lub palenie papierosa podczas sprowadzenia.

Zarejestrowały one już tysiące kierowców przekraczających dozwoloną prędkość na odcinkach zjazdów, jednak, jak się okazuje, urządzenia te potrafią wychwycić także inne wykroczenia drogowe.
Także radary zamontowane na początku roku na drodze A5104 między Corwen a Llandegla posiadają takie same możliwości techniczne Technologia GoSafe już od wielu lat umożliwia wykrywanie naruszeń limitu prędkości, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz korzystania z telefonu. Wykroczenia tego typu znacznie zwiększają ryzyko wypadków będących przyczyną poważnych obrażeń lub ofiar śmiertelnych.

Technologia GoSafe odgrywa także istotną rolę w Operacji Tramline, w ramach której cztery jednostki policji walijskiej korzystają z radarów zamontowanych na nieoznakowanych ciężarówkach.

Sekret wysokiej skuteczności nowych radarów wynika z zastosowanej technologii, która umożliwia rozpoznawanie wykroczeń niezależnie od pory dnia i warunków meteorologicznych. Radary są wyposażone w nowoczesne czujniki podczerwieni w technologii LED, dzięki czemu są w stanie rejestrować bardzo wyraźny obraz, który nie pozostawia zbyt wiele miejsca na wątpliwości, jeśli chodzi o pochwycenie kierowcy na gorącym uczynku. Elementem każdego radaru jest zestaw lamp LED, znajdujący się w odległości ok. 20 m od radaru. Nowe radary działają skutecznie także w przypadku zmiany pasa ruchu i potrafią też wykrywać wykroczenia popełniane przez motocyklistów.
Do ulubionych