REKLAMA

Volvo Trucks: autonomia zasilana prądem
Utworzona: 2018-09-13

Volvo Trucks opracowuje nowe rozwiązanie transportowe, oparte na autonomicznych samochodach ciężarowych z napędem elektrycznym, które mogą realizować stałe, powtarzalne zadania przewozowe. Ciągnik siodłowy pozbawiony kabiny kierowcy z wyglądu bardziej przypomina auto wyścigowe niż pojazd ciężki.

Ciągły wzrost liczby ludności i postępująca urbanizacja pociągają za sobą konieczność radzenia sobie z problemami, takimi jak zatłoczenie dróg, zanieczyszczenie środowiska i nadmierny hałas. Z kolei rosnąca konsumpcja, szybki rozwój handlu internetowego i powszechny niedobór kierowców stawiają coraz wyższe wymagania dotyczące efektywności rozwiązań transportowych.


Pełny potencjał branży transportowej wciąż nie jest wykorzystywany. Wszystko na to wskazuje, że w ciągu następnej dekady globalne zapotrzebowanie na transport nadal będzie rosnąć – i to zdecydowanie. Jeżeli mamy skutecznie sprostać temu wyzwaniu, musimy znaleźć nowe rozwiązania. Jednocześnie, aby zabezpieczyć płynność przepływu towarów, musimy także lepiej niż dotychczas wykorzystywać istniejącą infrastrukturę. System, który właśnie opracowujemy może być istotnym uzupełnieniem dzisiejszych rozwiązań transportowych i pomóc w uporaniu się z wyzwaniami, przed jakimi stoi społeczeństwo, firmy transportowe i ich klienci
– mówi prezes Volvo Trucks, Claes Nilsson.
Proponowane rozwiązanie transportowe jest tworzone z myślą o realizacji regularnych, powtarzalnych zadań przewozowych na stosunkowo krótkich odległościach, charakteryzujących się dużym wolumenem i wysoką precyzją dostaw. Typowym przykładem są przewozy w ramach centrów logistycznych, ale możliwe są także inne zastosowania.

Nasz system można potraktować jako rozszerzenie zaawansowanych rozwiązań logistycznych, które już dziś są wdrażane w wielu branżach. Ponieważ korzystamy z bezgłośnych pojazdów autonomicznych z zerową emisją, ich użytkowanie może odbywać się zarówno w dzień, jak i w nocy. Rozwiązanie obejmuje obecną infrastrukturę drogową i typowe jednostki transportowe, co ułatwi odzyskanie poniesionych kosztów oraz umożliwi integrację z istniejącymi systemami transportowymi. W najbliższej przyszłości będziemy dopracowywać nasze rozwiązanie we współpracy z wybranym klientami w wytypowanych, priorytetowych zastosowaniach
– wyjaśnia Mikael Karlsson, wiceprezes Volvo Trucks ds. rozwiązań autonomicznych.
Transport jest realizowany za pomocą autonomicznych pojazdów elektrycznych skomunikowanych z chmurą danych i centrum kontrolnym. Pojazdy o futurystycznym wyglądzie, jakby z innej bajki niż transportowa, są przystosowane do łączenia ze współczesnymi naczepami. Ich układ napędowy i zestaw akumulatorów są tego samego typu, jakie wykorzystuje się we współczesnych elektrycznych ciężarówkach szwedzkiej marki. Prototypowe pojazdy zostały wyposażone w nowoczesne, skuteczne systemy autonomicznej jazdy. Określają własną pozycję na drodze z dokładnością do centymetrów, perfekcyjnie monitorują i analizują poczynania innych użytkowników drogi, a następnie bardzo precyzyjnie reagują na każdą sytuację.


Centrum kontrolne bezustannie monitoruje operacje transportowe, nadzoruje pozycję każdego pojazdu, poziom naładowania akumulatorów, stan ładunku, wymagania dotyczące obsługi technicznej i wiele innych parametrów. Tempo działań transportowych jest dostosowywane do obsługiwanych procesów produkcyjnych, po to aby uniknąć niepotrzebnego oczekiwania i zapewnić wymaganą precyzję dostaw. Taki sposób działania pozwala zminimalizować straty w postaci nadmiernych zapasów i zwiększyć ogólną dyspozycyjność. Pojazdy obsługujące tę samą trasę współdziałają ze sobą w celu optymalizacji przepływu towarów. Taki transport może być nie tylko bardzo efektywny, ale i w pełni bezpieczny – przekonują pomysłodawcy rozwiązania.

Źródło: Volvo Trucks
Do ulubionych