REKLAMA

Uzależnienie od komórki poważnym zagrożeniem dla kierowców
Utworzona: 2018-08-10

Z raportu opublikowanego przez organ kontrolujący i nadzorujący rynek mediów i telekomunikacji w Wielkiej Brytanii, wynika, że użytkownicy telefonów komórkowych nie potrafią wytrzymać dłużej niż 12 minut bez sprawdzenia swojego urządzenia.

Według zgromadzonych danych, 2/3 ankietowanych uważa komórkę za nieodzowny element swojego życia. Brytyjska organizacja promująca bezpieczeństwo drogowe - Brake uważa, że uzależnienie od telefonu może mieć tragiczne skutki dla bezpieczeństwa drogowego.

Organizacja uruchomiła nową kampanię społeczną pod hasłem „Phone smart” (Korzystaj z telefonu w inteligentny sposób), której celem jest zwiększenie świadomości niebezpieczeństw, jakie wiążą się z niewłaściwym korzystaniem z telefonu podczas prowadzenia pojazdu. Wzywa ona rząd do zwiększenia nakładów na bardziej skuteczne egzekwowanie przepisów i poprawę odstraszającego działania mandatów.

Z policyjnych statystyk wynika, że pomimo wyższych kar, kierowcy nadal korzystają z telefonów podczas jazdy samochodem. Funkcjonariusze regularnie łapią ich na używaniu telefonów, a kierowcy nagminnie dzwonią bez zestawu słuchawkowego, piszą smsy lub przeglądają w trakcie jazdy portale społecznościowe.

Pamiętajmy, że znacznie surowsze kary za korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie prowadzenia samochodu zostały wprowadzone 1 marca 2017 r. Od tego dnia za rozmawianie przez telefon bez zestawu słuchawkowego albo za pisanie sms-ów za kółkiem kierowcy grozi mandat w wysokości £200 i 6 pkt karnych (wcześniej był to mandat w wysokości £100 i 3 pkt karne).

Jak jednak pokazują statystyki i policyjne „łapanki”, surowe kary i szeroko zakrojone kampanie społeczne wcale nie oduczyły kierowców złych nawyków.

Dlatego też Brake domaga się, by rząd wydał zakaz korzystania z telefonów bez zestawu głośnomówiącego za kierownicą oraz wprowadził przepisy ograniczające korzystanie z ekranów systemu informacyjnego, w jakie wyposażonych jest coraz więcej nowoczesnych samochodów.
Do ulubionych
REKLAMA
PREZENTACJA FIRMY
SKAT Transport sp. z o.o. sp. k.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA