REKLAMA

Zmiany w pomiarze prędkości na włoskich autostradach
Utworzona: 2018-06-13

System Tutor, służący do pomiaru średniej prędkości w różnych punktach został całkowicie wyłączony. Zamiast niego do użytku przywrócono stare stacje pomiarowe Autovelox.

Decyzja o zamknięciu została podjęta przez sąd apelacyjny w Rzymie, który podtrzymał wyrok z 10 kwietnia. Przedmiotem sporu jest zarzut o naruszenie praw patentowych zgłoszony przez małą firmę z Toskanii, która uważa, że system używany przez spółkę Autostrade per l\'Italia jest kopią jej produktu. W związku z decyzją sądu, stosowany do tej pory system Tutor musi zostać usunięty z włoskich autostrad.

Na razie, zamiast niego, używany będzie system Autovelox, który mierzy prędkość chwilową. W tym celu uruchomione zostały stare punkty kontrolne, których jest w sumie 107. Ograniczenie prędkości dla samochodów ciężarowych o masie całkowitej do 12 ton wynosi 100 km/h, w przypadku cięższych kombinacji pojazdów - 80 km/h. W przypadku pojazdów o masie całkowitej ponad 3,5 tony kary za przekraczanie prędkości są znacznie wyższe niż w przypadku samochodów osobowych.

Wysokość mandatów dla ciężarówek:
• Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o wartość do 10 km/h: od 82 do 338 euro
• Przekroczenie dopuszczalnej prędkości w zakresie od 10 do 40 km/h: od 336 do 1360 euro oraz 3 punkty karne
• Przekroczenie dopuszczalnej prędkości w zakresie od 40 do 60 km/h: od 1064 do 4252 euro, 6 punktów karnych i zatrzymanie prawa jazdy na okres od 2 do 6 miesięcy. W przypadku kolejnego naruszenia w okresie dwóch lat od ostatniej zatrzymanie prawa jazdy na okres od 16 do 36 miesięcy
• Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 60 km/h: mandat od 1658 do 6632 euro, 10 punktów karnych i utrata prawa jazdy na okres od 1 do 2 lat. W przypadku ponownego wykroczenia w okresie dwóch lat od ostatniej utraty prawa jazdy grozi trwałe utrata prawa jazdy

Organizacje zaangażowane w projekt ASAP z niepokojem przyjęły aktualną sytuację na włoskich autostradach. Tylko w trakcie minionego weekendu na drogach zginęło 27 osób – to tegoroczny rekord. W obliczu zbliżającego się sezonu wakacyjnego oraz prac konserwacyjnych, zmiana ta jest niepokojąca. Wprowadzenie systemu Tutor na włoskich autostradach zmniejszyło liczbę ofiar śmiertelnych o około 70%.
Do ulubionych