REKLAMA

Czy Caen to nowe Calais?
Utworzona: 2018-06-12

W miarę jak ulegają zaostrzeniu środki bezpieczeństwa w porcie w Calais, miasto Caen przeżywa napływ imigrantów, których celem jest przedostanie się do Wielkiej Brytanii zwykle w naczepie ciężarówki.

Rod McKenzie, dyrektor brytyjskiego Stowarzyszenia Transportu Drogowego (RHA) ds. polityki i spraw publicznych, udzielił wywiadu dla BBC2, w czasie którego poruszył problem zagrożeń, z jakimi borykają się przewoźnicy w obliczu pogarszającej się sytuacji w portach. Stwierdził, że nielegalni imigranci próbujący pokonać kanał la Manche i dostać się do Wielkiej Brytanii często używają przemocy i innych form zastraszania kierowców ciężarówek. Prawdziwe problemy pojawią się wtedy, gdy gangi imigrantów zatrzymują ciężarówki za pomocą prowizorycznych blokad drogowych, aby dostać się do naczep. Odnotowano także przypadki, kiedy kierowcom płci żeńskiej grożono gwałtem. Nie ulega wątpliwości, że poziom zagrożenia dla kierowców jest wysoki a sytuacja stale się pogarsza.

Pytany o trudną sytuację imigrantów, Rod McKenzie powiedział, że RHA rozumie powody, dla których gromadzą się oni w portach wzdłuż kanału la Manche. Wielka Brytania jest postrzegana jako bardzo atrakcyjny kraj, jednak władze francuskie powinny robić więcej, aby zapewnić bezpieczeństwo a kierowcy mają prawo podróżować w bezpiecznych warunkach. Determinacja nielegalnych imigrantów, aby przedostać się do Wielkiej Brytanii jest tak duża, że stawianie ogrodzeń i betonowych murów tylko w niewielkim stopniu przyczynia się do rozwiązania tego europejskiego problemu.

Źródło: RHA
Do ulubionych