REKLAMA

Zamiast 3,5 waga pokazała 7 ton
Utworzona: 2018-05-15

Kierowcę za umieszczanie ładunku powodującego przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu ukarano mandatem karnym w wysokości 500 złotych oraz dodatkowo 150 zł za niezabezpieczenie ładunku.

Przez ostatnie dwa tygodnie inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu z oddziału w Lesznie prowadzili z powodzeniem kontrole wagowe pojazdów na terenie miasta. Niestety, co rusz odkrywali przeciążone ładunkiem samochody.

Kontroli poddano pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, którym kierowca przewoził węgiel. Rzeczywista masa całkowita pojazdu wyniosła ponad 7 ton, czyli dwa razy ponad normę! Kierowcę za umieszczanie ładunku powodującego przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu ukarano mandatem karnym w wysokości 500 złotych oraz dodatkowo 150 zł za niezabezpieczenie ładunku.

Ponadto do kontroli zatrzymano również pojazd należący do przewoźnika z powiatu kościańskiego, którym przewożony był piasek i żwir w związku z pobliską budową torów kolejowych. Kierowca, obywatel Ukrainy, nie przykrył materiału sypkiego plandeką i otrzymał mandat na kwotę 150 złotych. Stwierdzono też przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi na drogę, a rzeczywista masa całkowita pojazdu znacząco przekraczała dopuszczalne normy. Wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowania administracyjne. Obydwu kierowców zobligowano do usunięcia naruszeń.

Podobne wykroczenia wychwycili zachodniopomorscy inspektorzy Delegatury Północno-Zachodniej GITD patrolując odcinek drogi ekspresowej S3 zaobserwowali pojazd przewożący art. spożywcze, którego wygląd wskazywał na możliwość przeładowania. Pojazd został doprowadzony na punkt kontrolny wyposażony w stanowisko wagowe, gdzie szczecińscy inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego przeprowadzili dalsze czynności kontrolne. Pojazd zważono i stwierdzono znaczące przeładowanie pojazdu, stwarzające realne zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Rzeczywista masa całkowita pojazdu zarejestrowanego do 3,5 tony wynosiła aż 8 ton.Pojazd był zatem przeładowany o 4,5 tony. Kierowcy zakazano dalszego wykonywania przewozu do czasu doprowadzenia pojazdu do stanu normatywnego, czyli przeładowania nadmiaru przewożonego ładunku, co wiązało się z jego niemal całkowitym rozładunkiem. W związku z przekroczeniem dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu oraz jego ładowności, jak również za brak dowodu rejestracyjnego pojazdu kierującego ukarano mandatami karnymi w łącznej kwocie 550zł.

Źródło: WITD Poznań/ WITD Gdańsk
Do ulubionych