praca kierowcy
ID: 59005

!!Podróż kierowcy a koszty uzyskania przychodu
05. 06. 2007, 13:13

Podróż kierowcy a koszty uzyskania przychodu
Pracownik owi zatrudnionym na etacie kierowcy, którego praca polega na wyjazdach poza miejsce wykonywania pracy określone w umowie o pracę w celu dostarczenia bądź przewiezienia konkretnego towaru - przysługują diety i inne należności otrzymane za czas podróży służbowej, które dla pracodawcy stanowić będą koszty uzyskania przychodów. Nie ma na to wpływu nawet fakt, że samochód ciężarowy wyposażony jest w miejsce do spania. Stanowisko takie zajęła Izba Skarbowa w Kielcach w decyzji z dnia 22. 05. 2007 r. nr PD2-4151-35/07 zmieniając tym samym postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opatowie z dnia 07. 03. 2007 r. nr PD415/BE/1/07

Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?

Podatni k w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśnił iż w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zatrudnia pracowników na stanowiskach kierowców samochodów ciężarowych. Wykonują oni swoją pracę na terenie kraju. Podatnik chce wypłacić im diety z tytułu wykonanych podróży służbowych oraz ryczałty za noclegi. W związku z tym wystąpił z zapytaniem, czy kierowcom przysługują diety oraz ryczałty z powyższego tytułu oraz czy stanowią one koszty uzyskania przychodu u podatnika? W powyższej sprawie izba skarbowa zajęła następujące stanowisko:

̶ 2; (… ) Przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia podróży służbowej, definicja ta zastała uregulowana w prawie pracy.

Podróżą służbową w rozumieniu art. 775 § 1 ustawy z dnia 26. 06. 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm. ) jest wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza stałym miejscem pracy pracownika. Stałe miejsce pracy winno wynikać z umowy o pracę.

O tym czy wyjazd służbowy pracownika może być uznany za podróż służbową, decyduje przede wszystkim to, czy pracownik ma zadanie poza miejscem, które zostało wskazane w umowie o pracę jako stałe miejsce pracy.
Okoliczność ta została w postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego uznana za niemającą znaczenia.

Wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi za czas podróży służbowej na obszarze kraju określa powołane wyżej rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19. 12. 2002 r.

W myśl § 3 tego rozporządzenia z tytułu podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów przejazdów, noclegów (... ).

Zgodnie z § 7 ust. 2 cytowanego wyżej rozporządzenia pracownikowi, któremu nie zapewniono bezpłatnego noclegu i który nie przedłożył rachunku, o którym mowa w ust. 1, przysługuje ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150% diety.

Zatem pracownikowi zatrudnianemu na etacie kierowcy, którego praca polega na wyjazdach poza miejsce wykonywania pracy określone w umowie o pracę w celu dostarczenia bądź przywiezienia konkretnego towaru przysługują diety i inne należności otrzymane za czas podróży służbowej, które dla pracodawcy stanowić będą koszty uzyskania przychodów.

Bez znaczenia w tym przypadku jest fakt, że samochód ciężarowy wyposażony jest w miejsce do spania. Środki transportu nie są przeznaczone do zaspokajania potrzeb noclegowych nawet w przypadku wyposażenia w miejsce do spania. W związku z powyższym nocleg kierowcy w kabinie samochodu, nawet w przypadku dostosowania jej dla takich potrzeb, nie zwalnia pracodawcy z obowiązku pieniężnego zrekompensowania noclegu w trakcie podróży służbowej. Jednakże ryczałt za nocleg nie przysługuje za czas przejazdu nocą, bowiem tak podróżując pracownik nie ponosi wydatków związanych z zapewnieniem sobie noclegu, a także wtedy, gdy pracodawca uzna, że pracownik ma możliwość codziennego powrotu do miejscowości stałego lub czasowego pobytu. (… ) ”

Pełną treść postanowienia/decyzj i można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów sip. mf. gov. pl/sip

tytuł : Podróż kierowcy a koszty uzyskania przychodu
oprac. : Ministerstwo Finansów

-
W myśl prawa karnego czyn, uporczywego uchylania się od zapłaty za pracę jest przestępstwem ściganym z art. 218 K. K. termin możliwości dochodzenia roszczeń z przestępstw wynosi10 lat. W takim przypadku w razie wniesienia aktu oskarżenia, każdy były czy obecny pracownik będzie mógł wystąpić o zapłatę zaległego wynagrodzenia wraz z ustawowymi odsetkami. Miejmy nadzieję, że organa wymiaru sprawiedliwości staną na wysokości zadania.

~bocian
*.neoplus.adsl.tpnet.pl

Posty (40)

Odpowiedzialność

Novemedia Ltd nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych tutaj ofert, postów i wątków. Osoby zamieszczające treści naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Powyższy adres IP będzie przekazany uprawnionym organom Państwa w przypadku naruszenia prawa. Zastrzegamy sobie prawo do nie publikowania jakichkolwiek treści bez podania przyczyny.

Twój adres IP: 54.224.108.85

Dodaj
Anuluj

Opcje - szybkie linki

Wątki Admina

TOP 20 - przez was wybrane

OSTATNIO KOMENTOWANE

REKLAMA

ZOBACZ TEŻ

Zakazy ruchu dla ciężarówek w Europie na rok 2018
trafficban.com
Przepisy kuchni kierowców - do przygotowania w trasie lub przed wyjazdem
Kuchnia kierowcy

Kierowca do zabrania - Potrzebujesz się dostać do auta? A może masz wolne miejsce i możesz podrzucić drugiego kierowcę gdzieś na Twojej trasie?
Kierowca Do Zabrania

Sprawdź dobre parkingi w Europie
Dobry parking

Warunki przejazdu na drogach w Polsce
Drogi w Polsce