Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jedziesz autem za granicę? Sprawdź, czy potrzebujesz Zielonej Karty!


Wiele lat temu Zielona Karta była jednym z podstawowych dokumentów, jakie musiał zabierać ze sobą kierowca jadący za granicę. Obecnie takiej karty używa się dużo rzadziej i często można się bez niej obyć. Sprawdź, kiedy musisz mieć Zieloną Kartę!

Za granicę jeżdżą nie tylko przewoźnicy wykonujący transport na zlecenie, ale również prywatne samochody. Każdego dnia polską granicę przekracza tysiące pojazdów. Za granicą, podobnie jak w Polsce, każdy kierowca jest narażony na różne nieprzyjemne zdarzenia drogowe jak kolizje czy wypadki. Obowiązkowe jest także posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia komunikacyjnego. Niekiedy musi mieć ono formę Zielonej Karty.

Czym jest Zielona Karta?

Zielona Karta to w rzeczywistości potoczne określenie ubezpieczenia komunikacyjnego, które wymagane jest w krajach spoza obszaru Unii Europejskiej. Oficjalna nazwa takiej polisy to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. Ze względu jednak na to, że taki dokument ma zielony kolor, zaczęto nazywać tę polisę Zielona Kartą. Jest ona wydawana w trzech językach: polskim, angielskim i francuskim. Zielona Karta jest potwierdzeniem, że dany pojazd ma ważne ubezpieczenie OC. Należy przypomnieć, że takie ubezpieczenie jest obowiązkowe w całej Europie i nigdzie nie toleruje się poruszania po drogach bez odpowiedniej polisy.

Jaką ochronę daje Zielona Karta?

Zakres ubezpieczenia Zielonej Karty jest taki sam jak ubezpieczenia OC, bo tak naprawdę chodzi o jedno i to samo ubezpieczenie. Różnica jest taka, że Zielona Karta jest drukowana w formie wielojęzycznej i jest niejako eksportową wersją zwykłej polisy OC. Zielona Karta przyda się zatem, gdy dojdzie do powstania szkód wyrządzonych przez kierowcę osobom trzecim na terenie innego państwa. Towarzystwo ubezpieczeniowe w takim wypadku weźmie na siebie odpowiedzialność za wypłatę rekompensaty osobom pokrzywdzonym. Sprawca nie musi niczego sam opłacać, za wyjątkiem jest mandatu, który zapewne wystawi lokalna policja.

Gdzie szukać Zielonej Karty i ile kosztuje?

Zielona Karta jest dostępna dla każdego właściciela samochodu, który został zarejestrowany w Polsce. Taka polisa może obowiązywać od 15 dni do 12 miesięcy i zależy od długości wyjazdu zagranicznego. Po Zieloną Kartę należy zgłosić się do ubezpieczyciela, u którego mamy wykupione OC. Ile kosztuje Zielona Karta?

Koszt Zielonej Karty zależy od ubezpieczyciela. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wydają takie dokumenty za darmo dla klientów posiadających u nich obowiązkowe OC, inne każą sobie płacić za wystawienie Zielonej Karty. W tym drugim przypadku musimy liczyć się z wydatkiem od 120 do 300 zł – wyjaśnia ekspert porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl. Jeśli zależy nam na Zielonej Karcie, warto już na etapie poszukiwania OC zwrócić uwagę na warunki wydania takiego dokumentu. Najlepiej skorzystać z porównywarki OC, która pomoże nam wybrać najkorzystniejszy kosztowo i zakresowo wariant ubezpieczenia. – podkreśla ekspert.

W jakich krajach Zielona Karta jest obowiązkowa?

Wyjeżdżając samochodem za granicę, powinniśmy mieć Zieloną Kartę, ale nie wszędzie. Kraje należące do Unii Europejskiej respektują polskie OC, dlatego nie trzeba w nich mieć dodatkowo Zielonej Karty. Taki wymóg dotyczy głównie państw spoza Wspólnoty. Kraje, gdzie wymagana jest Zielona Karta, to:
  • Albania
  • Białoruś
  • Bośnia i Hercegowina
  • Iran
  • Izrael
  • Macedonia
  • Maroko
  • Mołdawia
  • Rosja
  • Czarnogóra
  • Tunezja
  • Turcja
  • Ukraina
Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe wystawiają Zielona Kartę do każdego z wymienionych wcześniej państw. Niektóre państwa są wykluczane i dotyczy to przeważnie naszych wschodnich sąsiadów.

Czy kierowcy TIR-ów potrzebują Zielonej Karty?

Kierowcy ciężarówek, busów i TIR-ów są tak samo traktowani, jak kierowcy mniejszych pojazdów, jeśli chodzi o ubezpieczenie. To oznacza, że również oni muszą mieć przy sobie Zieloną Kartę, gdy wyjeżdżają do państw spoza Unii Europejskiej lub państw nienależących do Porozumienia Wielostronnego. Warto również zwrócić uwagę, że na przykład Kosowo w ogóle nie uznaje takiego dokumentu, jak Zielona Karta. W takim przypadku konieczne jest wykupienie ubezpieczenia granicznego przy wjeżdżaniu do danego państwa.

Czy Zieloną Kartę trzeba mieć przy sobie?

Wyjeżdżając za granicę, należy zabrać Zieloną Kartę ze sobą. Jeśli jej zapomnimy lub w ogóle nie poprosimy ubezpieczyciela o jej wystawienie, pojawia się problem. W takim przypadku mamy jeszcze pewną „furtkę” przy wjeździe do kraju docelowego, a jest nią ubezpieczenie graniczne. Niestety jest ono droższe od Zielonej Karty. Nie warto jednak ryzykować jazdy bez ubezpieczenia za granicą, ponieważ ewentualne szkody przyjdzie nam pokryć z własnej kieszeni, a to może być naprawdę kosztowne.

Zielona Karta to dowód ubezpieczenia pojazdu, jaki wydaje towarzystwo ubezpieczeniowe, gdy wyjeżdżamy samochodem za granicę. Taki dokument potrzebny jest głównie przy podróży do krajów spoza Unii Europejskiej. Warto o nim pamiętać, żeby uniknąć ewentualnych kosztów przy kolizjach.
Do ulubionych


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels