Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Od czego zależy cena składki ubezpieczenia OC? Zobacz


Średnia wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wynosi 1 tys. złotych. Są jednak kierowcy, którzy płacą znacznie więcej lub nieco mniej. Z czego wynika tak duża różnorodność? Od czego zależy cena składki na ubezpieczenie OC?

Polisa OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem, do wykupienia którego zobligowani są wszyscy właściciele zarejestrowanych pojazdów. Warto jednak mieć świadomość, że nie ma jednej odgórnie ustalonej wysokości składki. Cena obowiązkowego ubezpieczenia OC wyliczana jest indywidualnie dla każdego ubezpieczającego. Ubezpieczyciele opierają kwotację o ryzyko ubezpieczeniowe, z którym związany jest konkretny właściciel pojazdu.

Czynniki wpływające na cenę ubezpieczenia OC


Składka na ubezpieczenie OC nie jest stałą wartością. Zmienność wynika przede wszystkim z faktu, że w ciągu kolejnych okresów ubezpieczeniowych zmienia się ryzyko ponoszone przez ubezpieczyciela. Wpływa na nie kilka czynników, które ostatecznie kształtują wysokość składki OC.


• Wiek i doświadczenie kierowcy

W szacowaniu ryzyka ubezpieczeniowego istotną rolę odgrywa wiek i doświadczenie (data wydania prawa jazdy) kierowcy. Im młodszy właściciel pojazdu i im krócej posiada prawo jazdy, tym wyższa składka OC. Niższa cena ubezpieczenia najczęściej dotyczy kierowców w przedziale wiekowym 30-50 lat, którzy dość długo posiadają prawo jazdy.

Wynika to ze statystyk policyjnych, na których ubezpieczyciele opierają swoje szacunki. Publikowane raporty jednoznacznie wskazują, że to młodzi i niedoświadczeni kierowcy są najczęściej sprawcami zdarzeń drogowych. Na osoby w wieku 18-24 lata przypada aż 17 wypadków, podczas gdy kierowcy w wieku 25-39 lat powodują średnio 10 wypadków. Osoby starsze powodują wypadków jeszcze mniej. Taka różnica wynika głównie z braku doświadczenia, brawury oraz braku umiejętności szybkiego reagowania na zmieniającą się sytuację na drodze.

Często więc zdarza się, że ubezpieczyciele za młody wiek i krótki okres posiadania prawa jazdy nakładają zwyżki na początkujących kierowców. W ich przypadku polisa OC jest droższa.

• Miejsce zamieszkania

Miasto, w którym samochód jest zarejestrowany, może wpływać na cenę ubezpieczenia OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe szacują, że w niektórych miastach znacznie częściej dochodzi do zdarzeń drogowych skutkujących wypłatą odszkodowania. Stąd np. polisa OC w Warszawie czy Gdańsku jest droższa niż ubezpieczenie w Opolu, Kielcach czy Rzeszowie.

• Rocznik samochodu

Im starszy jest samochód, tym większe prawdopodobieństwo, że nagła awaria może być przyczyną zdarzenia drogowego. Dlatego w większości towarzystw ubezpieczeniowych rocznik pojazdu odgrywa istotną rolę w szacowaniu ryzyka, a co za tym idzie – wpływa na cenę ubezpieczenia OC.

• Pojemność silnika

Pojemność silnika jest tym parametrem samochodu, który decyduje m.in. o osiągach. Przyjmuje się, że im większy silnik, tym większe prędkości pojazd może rozwinąć. A skoro tak, istnieje większe prawdopodobieństwo spowodowania kolizji czy wypadku.
Oznacza to, że właściciele pojazdów z silnikami o pojemności np. 1,2 zapłacą mniej niż właściciele samochodów z silnikami o pojemności 1,6 czy 2,0.

• Pozostałe czynniki

Niektóre firmy ubezpieczeniowe uwzględniają także inne czynniki w wyliczaniu składki OC. Jednym z nich jest liczba posiadanych dzieci – kierowcy mający co najmniej jedno dziecko zapłacą mniej niż kierowcy bezdzietni. Dla wielu ubezpieczycieli tacy kierowcy są bardziej odpowiedzialni i jeżdżą dużo ostrożniej.

Liczą się zniżki lub zwyżki


Jeśli chodzi o ubezpieczenie OC, na wysokość składki wpływają również przyznawane przez towarzystwa ubezpieczeniowe zwyżki / zniżki.

Na zniżkę mogą liczyć kierowcy, którzy wykażą się bezszkodową jazdą w okresie 12 miesięcy. Natomiast zwyżki przyznawane są m.in. za młody wiek i brak doświadczenia, a także za dużą szkodowość.

Warto mieć świadomość, że każdy rok bezszkodowej jazdy oznacza przesunięcie w dół tabeli bonus malus. Natomiast każda szkoda powoduje przesunięcie w górę tabeli bonus malus.

Taniej nie znaczy gorzej


O ile wybór polisy autocasco nie może być uwarunkowany wyłącznie ceną, tak nie ma przeszkód, by wybrać najtańsze ubezpieczenie OC. Kierowanie się w tym przypadku wyłącznie wysokością składki znajduje uzasadnienie. Warto bowiem mieć świadomość, że zarówno zakres ochrony ubezpieczeniowej, jak i sumy gwarantowane są regulowane ustawowo. Niezależnie od wysokości składki, ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić odszkodowanie w określonych przypadkach, a kwota świadczenia nie może być niższa niż ustalone przepisami stawki.
Do ulubionych


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels