REKLAMA

Kierowcy ciężarówek i ich kombinacje
Utworzona: 2018-03-13

Inspektorzy Transportu Drogowego podczas prowadzenia kontroli wykryli kilka przypadków oszustw jakich dopuścili się kierowcy.

Zespół kontrolny z legnickiego oddziału Inspekcji Transportu drogowego prowadzi kontrolę na terenie powiatu lubińskiego. Pierwszy zatrzymany pojazd, ciągnik samochodowy z naczepą jedzie drogą, gdzie istnieje ograniczenie tonażowe do 16 ton masy rzeczywistej. Zestaw waży 40 ton. Nie posiada zezwolenia na przejazd. Jezdnia po której jedzie jest tak rozjeżdżona, że nie przypomina cywilizowanej drogi.

Kolejna kontrola. Tym razem pojazd już po rozładunku. Wprawdzie nie przekracza dopuszczalnej masy, ale coś „nie gra” z zapisem na wykresówce. Z dokumentu przewozowego wynika, że przejechał nie mniej niż 346 km, a na wykresówce zarejestrowane 135 km.

Kierowca – właściciel firmy transportowej początkowo pokrętnie się tłumaczy, by wreszcie przyznać, że na części trasy nie wkładał wykresówki do tachografu. Wynika z tego, że w momencie, gdy wkładał wykresówkę, aby rozpocząć rejestrowanie ruchu pojazdu i własnej aktywności po rzekomym odpoczynku, w rzeczywistości kierował już od prawie trzech godzin.
Ale to nie wszystko.

Pośród innych kontroli - 3,5 tonowy bus. Co przewozi? Ładunek odzieży do jednego ze sklepów, czyli nie powinien ważyć zbyt dużo. Jednak wygląda na przeciążony. Po jego zważeniu okazuje się, że masa rzeczywista wynosi 7620 kg, czyli przekracza dopuszczalną masę o ponad 100 %. Kierowca drapie się w głowę i mówi: no cóż pod tą odzieżą mam jeszcze ładunek płynu do prania.

Oszukują nie tylko polscy kierowcy. W miejscowości Lisów, Inspektor z WITD w Kielcach zatrzymał zespół pojazdów należących do rosyjskiego przedsiębiorcy wykonujący międzynarodowy transport drogowy rzeczy z Rumunii do Polski. W trakcie kontroli okazało się, że kierowca posługiwał się kartą innego kierowcy, próbując zafałszować rzeczywisty czas prowadzenia pojazdu. W związku z tym stwierdzono liczne naruszenia norm czasu pracy kierowcy dotyczące jazdy dziennej, jazdy bez wymaganej przerwy i skrócenie dziennych okresów odpoczynku.

Z uwagi na niezapłacenie kaucji przez kierowcę, pojazd został usunięty na parking strzeżony. Wobec przedsiębiorcy zostało wszczęte postępowanie administracyjne a kierowca został ukarany mandatem karnym.

Źródło: WITD Wrocław/ WITD Kielce
Do ulubionych
REKLAMA
PREZENTACJA FIRMY
Silvan Logistics


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE