REKLAMA

Alkohol, Narkotyki i Trzeźwy TIR
Utworzona: 2018-03-14

Coraz więcej nietrzeźwych za kółkiem zatrzymuje inspekcja transportu drogowego.

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gorzowie Wlkp. włączyli się do policyjnych działań pn. "Alkohol i Narkotyki/Trzeźwy TIR". Działania zostały przeprowadzone na 10 punktach kontrolno-blokadowych na lubuskich odcinkach autostrady A2 oraz dróg krajowych nr 29 i 92.

Podczas tych działań łącznie skontrolowano 57 pojazdów i ujawniono 7 nietrzeźwych kierowców.

Inspektorzy z Oddziału Wydziału Inspekcji w Zielonej Górze, na węźle Jordanowo zatrzymali pijanego kierowcę pojazdu członowego. Badanie trzeźwości wykazało u niego 0,42 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. W związku z tym, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, kierowca został przekazany do dyspozycji Policji. Ponadto podczas kontroli stanu technicznego pojazdu stwierdzono uszkodzoną oponę w naczepie, w związku z czym zatrzymano dowód rejestracyjny.

Jak wskazują poniższe przykłady działania takie są konieczne by zapobiegać tragediom do jakich może przyczynić sie jazda pod wpływem alkoholu.

Jak informuje WITD Poznań na autostradzie A2 przy Punkcie Poboru Opłat Gołuski zatrzymano do kontroli drogowej zestaw pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej 40 ton. 48-letni kierowca, u którego stwierdzono, że pił alkohol, prowadził pojazd od ponad dwóch godzin, i wtedy mógł mieć ponad 0,25 mg/l, czyli 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Polak wykonywał krajowy transport drogowy z ładunkiem materiałów budowlanych. Kierujący został poddany badaniu alkotestem na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Pierwsze badanie odbyło się o godzinie 07:36 i dało wynik 0,16 mg/l, a badanie drugie przeprowadzono o godzinie 07:53 z wynikiem 0,15 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Na miejsce kontroli wezwano patrol Policji, któremu przekazano kierowcę wraz z dokumentami i zestawem pojazdu w celu wszczęcia dalszego postępowania.

Do kolejnego zatrzymania doszło na obwodnicy Torunia (droga S10) przez inspektorów z WITD w Bydgoszczy. Kontrolowany był łotewski przewoźnik drogowy, który wykonywał transport ładunku z Łotwy do Niemiec. W trakcie pobierania dokumentów inspektor ITD wyczuł od kierującego woń alkoholu. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu dało wynik pozytywny. Wezwany na miejsce kontroli patrol Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Toruniu potwierdził, że kierujący jest nietrzeźwy – kolejne badania dały wynik 0,57 mg/l oraz 0,54 mg/l. Kierujący został zatrzymany przez funkcjonariuszy Policji celem przeprowadzenia dalszych czynności.

W toku kontroli okazało się również, że przewoźnik nie posiada żadnego uprawnienia do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego rzeczy. W związku z powyższym przez Inspekcję Transportu Drogowego zostało wszczęte w tej sprawie postępowanie wyjaśniające, a pojazd został usunięty na parking strzeżony do czasu uiszczenia kaucji.
Do ulubionych
REKLAMA
PREZENTACJA FIRMY
AMF FRASIK


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE