REKLAMA

Zespół Cargo do walki ze złodziejami ładunków
Utworzona: 2018-03-14

Policja Saksonii-Anhalt utworzyła nowy zespół, którego głównym zadaniem ma być ściganie grup przestępczych zajmujących się kradzieżą ładunków. Celem działań śledczych zespołu ma być wykrycie osób kierujących działalnością szajek.

Problem kradzieży na niemieckich parkingach stał się już istną plagą. Praktycznie każdego tygodnia łupem złodziei padają ładunki przewożone przez ciężarówki. Tak zwani rozpruwacze plandek grasują nie tylko na niemieckich parkingach. Do rozbojów dochodzi na terenie niemalże całej Europy. W połowie zeszłego roku pisaliśmy o kradzieży "na surfera", do której doszło w Hiszpanii. Polega ona na przedostaniu się na tył ciężarówki z maski pojazdu osobowego będącego w ruchu, przemieszczającego się za ciężarówką oraz sforsowanie drzwi naczepy. Wśród poszkodowanych, na terenie Niemiec, firm transportowych znalazły się również te z Polski. Na początku stycznia br. na parkingu w Vehlefanz doszło do uszkodzenia 16 ciężarówek pochodzących z Polski, 3 z Litwy oraz 2 z Niemiec. Takich sytuacji było dużo więcej.

Na zlecenie Federalnego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Cyfrowej BAG przeprowadził badanie dotyczące rosnącej przestępczości w tranzytowym ruchu towarowym w 2017, którego wyniki zostały opublikowane w specjalnym raporcie. Zdaniem władz, faktyczna liczba może przewyższać kilka tysięcy, ponieważ w wielu przypadkach kradzieże nie są zgłaszane na policji ani w zakładzie ubezpieczeń. Dzieje się tak ponieważ poszkodowane firmy chcą uniknąć rosnących kosztów polis ubezpieczeniowych oraz negatywnego rozgłosu.

Przedstawiciele branży transportowej od lat krytykują fakt, że policja nie posiada jednej strategii do walki z tego rodzaju przestępczością. Obszar ten wchodzi w zakres obowiązków władz poszczególnych krajów związkowych, jednak każdy z nich zorganizował tę kwestię w inny sposób. Rezultat jest taki, że nie istnieją ogólnokrajowe numery, pod którymi można zgłaszać kradzież ładunku. W każdym landzie zajmują się tym inne jednostki policji, stąd też dotychczasowa współpraca między landami była niewystarczająca.

Kilka dni temu zapowiedziano rozwiązanie, które ma poprawić skuteczność policji, zarówno w zakresie rejestracji kradzieży jak i samej walki z przestępczością.

Celem nowego oddziału policji jest zajęcie się problemem u podstaw. Członkowie zespołu chcą, aby w każdym landzie wyznaczono jednego prokuratora, który będzie odpowiedzialny za prowadzenie dochodzeń w sprawie kradzieży ładunków na szczeblu krajowych Biur Policji Śledczej.
Do ulubionych
REKLAMA
PREZENTACJA FIRMY
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE