REKLAMA

Nowy elektroniczny system opłat za przejazdy w Słowenii
Utworzona: 2018-02-13

Od 1 kwietnia 2018 r. Słowenia przechodzi na nowy system opłat elektronicznych. Wszystkie pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony muszą posiadać nowe urządzenie DarsGo. Dotychczasowe karty Dars lub urządzenia ABC nie będą działały dłużej po 1 kwietnia tego roku.

W związku z tym zalecane jest już teraz wyposażenie pojazdów w nowe urządzenie DarsGo np. na jednej ze stacji benzynowych OMV na trasie przez Słowenię, aby pojazd już wcześniej posiadał urządzenie przed 1 kwietnia 2018 roku. Z doświadczenia nowych systemów opłat za myto w innych krajach wynika, że pierwsze dni po dacie wprowadzenia jak w Słowenii 1 kwietnia (1 i 2 kwietnia są Święta Wielkanocne) będą bardzo długie kolejki, dlatego też należy się wcześniej przygotować.

W jaki sposób przygotować się do nowego systemu:

Wszystkie firmy, które nie są jeszcze zarejestrowane w Administracji Myta na Słowenii i ich pojazdy według kwalifikacji emisji spalin Euro powinni:

- zarejestrować swoją firmę i pojazdy na portalu DarsGo
- załadować na portalu kopie dowodów rejestracyjnych i kopie certyfikatów klasy emisji spalin Euro wszystkich pojazdów
- wydrukować i zapisać certyfikat odbioru z kodem kreskowym i przekazać go swoim kierowcom w celu pobrania urządzenia DarsGo
- pobrać urządzenie DarsGo np. na jednej ze stacji benzynowych OMV w Słowenii
- od 01.04.2018 załadować urządzenie DarsGo środkami (gotówka lub karta płatnicza) w systemie pre pay lub post pay.

Jeżeli firma i pojazdy według klasy emisji spalin są już zarejestrowane i posiadają obecnie karty DARS istnieje możliwość pobrania urządzenia DarsGo już teraz aby po 1 kwietnia podporządkować go tylko do danej karty płatniczej w systemie post pay, pre pay lub gotówki.

UWAGA! Należy zwrócił szczególną uwagę na prowizję za fakturowanie opłat za myto.

Dotychczasowe rabaty jakie były przyznawane w przypadku załadowania karty DARS w systemie pre pay nie obowiązują już od 1 kwietnia w nowym systemie. Jak poinformowała Administracja Myta DARS – systemów rabatowych już nie będzie – jedynie regulacja wysokości opłaty za przejazd ze względu na klasę emisji spalin Euro.

Źródło: HGA
Do ulubionych