Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wpływ pogody na zachowania na drodze


Praca kierowcy wymaga ciągłego, wysokiego poziomu koncentracji istnieje wiele czynników, które negatywnie wpływają na jej obniżenie.

O to jaki wpływ na samopoczucie mają wysokie temperatury oraz jej nagłe skoki, zapytaliśmy psychologów transportu, Sylwię Milewską i Piotra Kacperczyka.

Jak pokazują badania prowadzone od lat, wysoka temperatura otoczenia (od 32 stopni) –wpływa na wzrost agresywnych zachowań u ludzi i zwierząt. Stwierdzono, że kierowcy, którzy nie mają klimatyzacji i narażeni są dodatkowo na długotrwałe przebywanie w hałasie komunikacyjnym czy zatłoczonych miastach, są bardziej agresywni na drodze. Do takich zachowań zalicza się: częste trąbienie, wyzywanie współuczestników ruchu, nadmierną gestykulację, błyskanie światłami, jeżdżenie zderzak w zderzak, zajeżdżanie drogi. Uznano, że przy długotrwałej ekspozycji na niekorzystne warunki atmosferyczne, może nawet dojść do ataków furii, powoduje to także silne poczucie stresu.

Jak duże jest to niebezpieczeństwo na drodze, gdy osoba ma zawężone pole widzenia, uwagi, spostrzegawczości, przewidywania podczas wyładowywania złości podczas prowadzenia pojazdu- nie trzeba specjalnie wspominać. Chcemy zwrócić uwagę, że upały mają także znaczenie na funkcjonowanie zdrowia fizycznego i psychicznego. Podczas upalnych dni wiele osób ma problemy ze snem. Jest to efekt zaburzonego wydzielania serotoniny oraz melatoniny. Dodatkowym często obserwowalnym skutkiem może być także utrata apetytu. Metabolizm ulega zmianie, przez co wątroba nie pracuje tak wydajnie, czego konsekwencją jest krążenie większej ilości toksyn w naszym organizmie. Każdy wie jak zachowujemy się, kiedy jesteśmy niewyspani oraz gdy nasz organizm nie otrzymał wystarczającej ilości substancji odżywczych. Czynniki te mają niebagatelny wpływ na poziom koncentracji, który jak wiadomo u każdego kierowcy jest składnikiem kluczowym – im gorsza koncentracja tym więcej popełniamy błędów wykonywanym zadaniu. I czasem one są szybkie ale nietrafne, wówczas błędne czyli zagrażające życiu.

Kolejnym następstwem wysokich temperatur może być przewlekły ból głowy. Badania przeprowadzone przez neurologów świadczą o tym, że pogoda, w tym temperatura mają wpływ na ok 50% przypadków bólu głowy czy migren. Ponadto okazało się, że wzrost temperatury powietrza o każde kolejne 5 stopni Celsjusza powodował wzrost ryzyka bólu głowy o 7,5 %. Ma to oczywisty wpływ na nasze samopoczucie oraz ogólną kondycję psychofizyczną.

Kolejną, grupą są kierowcy cierpiący na problemy sercowo-naczyniowe. To oni podczas upałów narażeni są na wzrost ryzyka zakrzepów oraz na wystąpienie duszności czy bóli w klatce piersiowej. Negatywny wpływ na układ krążenia, może mieć także częsta zmiana temperatury np. klimatyzowana kabina vs. wysoka temperatura otoczenia. Dodatkowo takie zmiany mogą powodować rozwój wielu infekcji. Może także dochodzić do przegrzania organizmu co może skutkować niebezpiecznym spadkiem ciśnienia, zaburzeniami widzenia i przede wszystkim do odwodnienia. Zatem ważne jest, częste spożywanie płynów, odpoczynek i samoświadomość w swoje ograniczenia, możliwości psychomotoryczne i zdrowotne podczas „skoków temperatur” bądź nagłych zmian warunków atmosferycznych.
Do ulubionych


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels