Dwa emulatory AdBlue, nietrzeźwy kierowca i liczne naruszenia przepisów socjalnych
Utworzona: 2017-05-19

Do ujawnienia powyższych nieprawidłowości doszło podczas dwóch kontroli na lubuskim odcinku autostrady A2.

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Gorzowie Wielkopolskim poinformował, że w piątek 12 maja br. na lubuskim odcinku autostrady A2 inspektorzy przeprowadzili kontrolę przewozu drogowego wykonywanego przez przewoźnika litewskiego w ramach międzynarodowego transportu drogowego rzeczy z Belgii do Estonii.

W wyniku analizy zapisów tachografu stwierdzono liczne naruszenia przepisów socjalnych, w związku z czym kierowcę ukarano mandatami karnymi a wobec przewoźnika drogowego wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 7750 złotych.

Kilka dni później, w poniedziałek 15 maja, również na lubuskim odcinku autostrady A2 inspektorzy zatrzymali do kontroli pojazd członowy, którym przewoźnik łotewski wykonywał międzynarodowy transport drogowy rzeczy z Belgii na Litwę.

Podczas wstępnego badania trzeźwości tester zasygnalizował, że w powietrzu wydychanym przez kierowcę występuje alkohol. W związku z tym przeprowadzono badanie dowodowe, które wykazało 0,76 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu tj. ponad 1,5 promila. Kierowca ten został przekazany do dyspozycji Policji.

Ponadto podczas kontroli stanu technicznego obu tych pojazdów stwierdzono zainstalowane w nich nielegalne urządzenie służące do symulowania prawidłowej pracy układu emisji spalin, podczas gdy układ spalin w rzeczywistości nie pracował prawidłowo, tzw. emulator Ad Blue. W związku z tym, zatrzymano dowody rejestracyjne obu tych pojazdów.

Źródło: WITD Gorzów Wielkopolski
Do ulubionych