Wyeliminowali z ruchu kolejne przeładowane pojazdy
Utworzona: 2017-05-19

Zostały one ponownie dopuszczone do ruchu po przyjeździe na miejsce kontroli dwóch dodatkowych samochodów przystosowanych do przewozu betonu, do których przepompowano nadmiar ładunku.

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Radomiu poinformował, że 12 maja na terenie Radomia i ościennych powiatów mazowieccy inspektorzy transportu drogowego po raz kolejny prowadzili działania mające na celu eliminację z ruchu niesprawnych technicznie lub przeładowanych pojazdów. Inspektorzy zatrzymali do kontroli drogowej dwa samochody ciężarowe przewożące beton na budowę. Dopuszczalna masa całkowita w przypadku tych pojazdów czteroosiowych to 32 tony. Tymczasem rzeczywista masa wynosiła 40,8 t. oraz 43,1 t.

Inspektorzy poruszali się po drogach oznakowanymi i nieoznakowanymi samochodami. Na al. Józefa Grzecznarowskiego w Radomiu, która stanowi fragment drogi krajowej nr 12 zatrzymali do kontroli dwa pojazdy czteroosiowe przewożące beton. W związku z podejrzeniem przekroczenia dopuszczalnych parametrów pojazdy skierowano do punktu kontroli przy ul. NSZZ Solidarność. Tam inspektorzy przeprowadzili kontrolę stanu technicznego i zważyli oraz zmierzyli pojazdy. Podczas pomiaru rzeczywistych nacisków na oś (po odjęciu możliwych błędów) uzyskano rzeczywistą masę całkowitą pojazdów, która wynosiła 40,8 t oraz 43,1 t. Tymczasem dopuszczalna masa całkowita w przypadku obu pojazdów to 32 tony. Pomiary wykazały też przekroczenie dopuszczalnego nacisku osi podwójnej napędowej. W przypadku pierwszego pojazdu o 8,8 t, a w przypadku drugiego o 9,4 t.

Na podstawie wyników z pomiarów przeprowadzonych w trakcie kontroli drogowej inspektorzy stwierdzili, że oba pojazdy odpowiadają parametrom wymiarowo-wagowymi drogom publicznym przewidzianym dla zezwolenia kategorii VII. Kierujący w trakcie kontroli nie posiadali zezwoleń na przejazd po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym. Inspektorzy wszczęli dwa postępowania za brak zezwolenia kategorii VII. Ujawniona nieprawidłowość jest zagrożona karą w wysokości 15 tys. zł dla przewoźnika. Podczas kontroli obaj kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi.

Przeładowane pojazdy zostały ponownie dopuszczone do ruchu po przyjeździe na miejsce kontroli dwóch dodatkowych samochodów przystosowanych do przewozu betonu, do których przepompowano nadmiar ładunku.

Głównym celem tego typu działań prowadzonych na mazowieckich drogach jest ograniczenie degradacji ich nawierzchni, a przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa w transporcie drogowym oraz zwiększanie poziomu przestrzegania prawa przez kierowców i przedsiębiorców wykonujących przewozy drogowe.

Źródło: WITD Radom
Do ulubionych