REKLAMA

Zientarski: Prawidłowe ciśnienie w oponach to nasze bezpieczeństwo
Utworzona: 2017-04-21

Kierowcy nie dbają i zapominają o ważnym elemencie bezpieczeństwa samochodu. Objawia się on podczas jazdy, gdy czujemy ściąganie auta do lewej lub prawej strony. Pierwszą myślą kierowcy jest „złapanie gumy”.

Bardzo często okazuje się, że to nie jest przebita opona, tylko niewłaściwy poziom ciśnienia. Problem polega na tym, żeby nie czekać do tego momentu i sprawdzać regularnie ciśnienie w oponach. Na wielu stacjach benzynowych jest możliwość sprawdzenia ciśnienia – w razie konieczności można dopompować koło na bardzo przyzwoitych urządzeniach. Dlaczego odpowiednie ciśnienie w oponach jest tak istotne?

Mając różne ciśnienia w oponach, koła różnie toczą się przy hamowaniu i istnieje większe ryzyko zarzucenia samochodu. Przy zróżnicowanym ciśnieniu opony szybciej się niszczą, a do najtańszych nie należą. Opona to koszt rzędu 400 zł i należy pamiętać, że samochód potrzebuje 4 sztuk. Warto dbać o opony i mieć ze sobą ciśnieniomierz. Nieodpowiednie ciśnienie potrafi zaważyć o zwycięstwie lub porażce rajdowców. Podczas rajdów ułamek ciśnienia może zadecydować o zdobyciu – bądź nie – milionów dolarów. Mając odpowiednie ciśnienie w oponach wygrywamy życie oraz zachowujemy lepszą jakość opony na dłużej. Jest to bardzo ważny element, którego nie należy się bać – wręcz przeciwnie, należy go polubić. Zdarza mi się często mierzyć swoje ciśnienie, czasami nałogowo. Tu chodzi o nasze życie i zdrowie – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Włodzimierz Zientarski, prezes Stowarzyszenia Kierowca.pl, dziennikarz motoryzacyjny.

Źródło: eNewsroom.pl
Do ulubionych