REKLAMA

Rok w budowie
Utworzona: 2017-01-12

Styczeń to dobry miesiąc na podsumowania ubiegłego roku, ale także na pisanie o planach na rok bieżący. W branży drogowej 2016 stał pod znakiem intensywnych prac budowlanych, podpisywaniu umów, przeprowadzaniu przetargów. 2017 również ma przynieść wiele nowych inwestycji.

W minionym roku ogłoszono przetargi na prawie 100 km dróg, podpisano umowy na prawie 300 km. Obecnie mamy 1632 km autostrad i 1531 km dróg ekspresowych. W tym roku ma przybyć prawie 400 km.

Co było?

Jedną z bardziej atrakcyjnych inwestycji drogowych był Tunel pod Martwą Wisłą otwarty 24 kwietnia 2016, który połączył zachodnią część Gdańska z Wyspą Portową. Całkowity koszt wyniósł 1,450 mld złotych, z czego 1,150 mld zł pochodziło ze środków UE.

Kielecki Oddział GDDKiA prowadził cztery inwestycje współfinansowane przez Unię w ciągu S7 na odcinkach Chęciny-Jędrzejów, Jędrzejów-granica województwa, Radom-granica województwa, obwodnica Radomia. Łączna długość odcinków to około 90 km pochłonęła 3,3 mld zł. Trzy miesiące przed terminem udostępniono również ponad 9-kilometrowy odcinek S7 Miłomłyn-Ostróda Północ, w tym cztery inwestycje mostowe o łącznej wartości 28,4 mln zł.

Otwarto kolejny, 40-kilometrowy, odcinek A1, który połączył Tuszyn i Stryków. Z kolei na S8 został wybudowany węzeł Łódź Południe łączący A1 z S8, aglomeracja łódzka uzyskała dzięki temu dobre połączenie autostradą AmberOne.

W kwietniu ubiegłego roku ogłoszono przetarg na zaprojektowanie i budowę kolejnego tunelu, tym razem łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. Postępowanie przetargowe planowane jest na 2017 r.

Od grudnia kierowcy mogą korzystać z zachodniej obwodnicy Lublina (S19). Oddanie drogi pozwoliło wyprowadzić ruch tranzytowy z centrum miasta. Wielkimi krokami zbliża się również zakończenie budowy S3. W 2016 w realizacji były: obwodnica Gorzowa Wlkp., obwodnica Międzyrzecza, odcinek Sulechow-Nowa Sól oraz Nowa Sól-Kaziemirzów. Łącznie 95 km.

Podpisano umowę na wybudowaniewęzła w Poroninie (skrzyżowanie DK47 z DW961). To bardzo dobra informacja dla użytkowników zakorkowanej "zakopianki".

W bydgoskim oddziale oddano do ruchu obwodnicę Brodnicy, trwają również intensywne prace przy budowie obwodnicy Inowroclawia oraz prace projektowe obwodnic Kamienia Krajeńskiego i Sępólna Krajeńskiego. Podpisano także umowę na przygotowanie dokumentacji dla S10 między Toruniem a Bydgoszczą i złożono wniosek o ZRID dla 130 km S5, ktora ma połączyć Poznań z Grodem nad Brdą, a dalej przez S10 do A1.

Co będzie?

W 2017 roku 120 dodatkowych kilometrów przybędzie trasie S7 - dwa odcinki w warmińsko-mazurskim, jeden w małopolskim i świętokrzyskim. S5 na odcinku Bydgoszcz - Poznań wzbogaci się o 50 km. Pozostając w Wielkopolsce należy wspomnieć również o 20 km obwodnicy Gniezna, która ma zostać oddana do użytku już w maju.

Rozbudowuje się też Via Carpatia (S19) w okolicach Rzeszowa, a w najbliższych tygodniach ma pojawić się projekt na kolejny 55-kilometrowy odcinek Via Baltica (S61). Podpisano również umowę na budowę obwodnicy Suwałk. Prace na S8 to między innymi obwodnica Marek oraz dwa odcinki w okolicach Zambrowa i Mężenina, w sumie dodatkowe 45 km.

Na ustalenie postępowania przetargowego czeka m.in. odcinek A1 między Piotrkowem Trybunalskim a Częstochową o łącznej długości 81 km, który częściowo będzie budowany "po śladzie" gierkówki. Czeka też odcinek S3 z Bolkowa do Lubawki. Tu głównym problemem są kwestie finansowe z powodu konieczności wybudowania tunelu pod Górami Wałbrzyskimi. W fazie przetargowej są również S1 na Śląsku i odcinek Via Carpatia od Rzeszowa do granicy ze Słowacją.

Poniżej prezentujemy Mapę Stanu Budowy Dróg, gdzie na bieżąco można sprawdzać inwestycje GDDKiA

Mapa Stanu Budowy Dróg

Źródło: GDDKiADo ulubionych