Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

wpis manualny

ID: 71027


Zorientowani użytkownicy cyfrówki prosze o info jaki czas odpoczynku można manualnie wpisać do tacho?np 45h? lub 50h bo tyle wynosi weekend? czy wysiadając z auta z kartą w piątek i wracając do niego w poniedziałek da się wpisać ten okres jako odpoczynek tygodniowy 45h plus więcej godzin np wyjdzie 55h

~waber fan
*.10.249.174.ipv4.supernova.orange.pl

Posty (5)

~scania
instrukcja na pytanie czy koniec zmiany wciskasz tak bo to jest pytanie odnosnie ostatniego wyjecia karty czy wtedy byl koniec zmuany wiec wciskasz tak!!!
Sergiej-TG
~scania, baranie... na pewno czekał prawie 3 lata na twoje "rewelacje".

-1

~Slawek
Panowie, krotkie pytanie i prosze o rzeczowa odpowiedz. Jednoczesnie chcialbym, aby starzy wyjadacze nie skrytykowali mojego pytania, bo to zaden wstyd, lepiej spytac niz zaplacic. Jezdze od 2 lat na skocxzka a od jutra zaczynam prace na stale w transporcie wiec wole wiedziec.. :
Wsiadlem dzisiaj do auta z urlopowka, urlopowka z data zakonczenia na 23. 07 godz. 13:00, wsadzam karte do tacho i przejezdzam 100km na warsztat, tam jednak okazało się że auto musi zostac do rana, wyciagam karte zeby zaden mechanik przestawiajac auto nie ruszal mojego czasu pracy, jutro tj. 24. 07 o godz. 12:00 wsiadam w auto i lece do Danii, po wsadzeniu karty robie wpis manualny iz mialem koniec zmiany dnia poprzedniego, oczywiscie nie jestem juz w stanie otrzymac urlopowki bo nie zjezdzam do bazy. Czy wystarczy mi zrobic wpis, ze to byl koniec zmiany czy jakims cudem musze uzyskac kolejna urlopowke na dzisiejszy dzien??
i jeszcze jedno.. czy jesli wsiade o 13:00 czyli po 24h pauzy, to jest to juz traktowane jako skrocony odpoczynek i robiac w niedziele 24h czy za tydzien bede musial juz zrobic pauze 45h+21+21??? bede wdzieczny za odpowiedz.
~ah jo
ok - podstawy: przy wystawieniu zaświadczenia o aktywności kierowcy w firmie znajdującej się Polsce ma jeden dość ważny zapis w przepisach ustawy o czasie pracy kierowcy: "pracodawca wystawia i wręcza kierowcy przed rozpoczęciem przez kierowcę przewozu drogowego... "
Logicznie jest że nie może go wręczyć jeśli nie pojawiasz się w miejscu gdzie mógłbyś go odebrać. Możliwe jest co prawda przesyłanie go pocztą lub kurierem ale to już gdybanie.

I teraz ważna uwaga - jako kierowca, powinieneś rejestrować swoją aktywność - pomimo że możesz otrzymać zaświadczenie. Niemieccy kontrolerzy podchodzą do tego bardzo rozsądnie - jeśli masz zapisy o odpoczynku na karcie kierowcy to nie sprawdzają czy aby napewno tak jest - sprawdzając dodatkowo zaświadczenia. Od przyszłego roku ma być to nawet normą - artykuł 34 z rozporządzenia 165/2014 art 34 paragraf 3 i zdanie po punkcie b.

Jeśli chodzi o "koniec zmiany" - powinien on wykonać w tachografie jedną rzecz - od czasu oznaczonego jako koniec zmiany do czasu gdy zalogowałeś kartę kierowcy i wykonałeś ten wpis powinien w pamięci karty widnieć "luka" w aktywnościach. Normalnie kierowcy nie wstawiają wpisu "koniec zmiany" tylko uzupełniają ten brakujący okres jako aktywność odpoczynek.

Na twoim miejscu dla bezpieczeństwa zrobiłbym wydruk z tachografu za ten dzień i na rewersie wpisał cały okres odpoczynku słownie "od godzina:minuty do godzina:minuty - odpoczyne dzienny + symbol łóżeczko dla obcojęzycznych.

Przy wizycie w firmie dostaniesz normalne zaświadczenie ale do tego czasu będziesz mieć udokumentowane na wydruku że odpoczywałeś i inspektor nie będzie ci imputował że zamiast spać to zakosiłeś koledze kluczyki do samochodu i jeździłeś innym samochodem z tachografem a*alogowym.

Odpoczynek tygodniowy? To od najprostszego - Rekompensata, czyli to co nam brakuje do 45 godzin dodajemy do jakiegokolwiek odpoczynku dziennego/tygodniowe go: na przykład 9+21= 30 godzin nieprzerwane. Może być to odpoczynek w dowolnym dniu ale nie później niż do końca 3 tygodnia licząc od tygodnia następującego (1szy) po tygodniu ze skróceniem ("zerowy").
Czy 24 godziny odpoczynku to automatycznie odpoczynek skrócony... niesądze. Może się jakiś inspektor upierać że tak jest ale... ! trzeba byłoby dodatkowo potem wyznaczać rekompensaty, pilnować dni bez aktywności aby wystawiać tam dyżur, itp. nie wiadomo byłoby też czy nie ma tam urlopu - np zgłoszonego na telefon. Ze strony inspektora byłaby to też nadinterpretacja prawa.
Moim zdaniem będzie on odpoczynkiem tygodniowym jeśli będzie nam pasować do ewidencji - czyli na przykład gdybyśmy inaczej przekraczali odległości między kolejnymi odpoczynkami tygodniowymi (6x24 h) - załóżmy że za poprzedni tydzień odp. tyg. kończył się w niedzielę a w tym tygodniu masz zaplanowane że rozpocznie się dopiero w niedzielę - czyli przekroczymy 6 dób (=24h).
Jeśli nie - czyli ładnie się zmieścimy - gdyż odpoczynek poprzedni kończył się w poniedziałek np o 8 a w tą niedzielę zaczniemy odpoczynek prze 8 - to nie jest to odpoczynek tygodniowy.
Zawsze możemy też zabezpieczyć się dodatkowo - zrobić wydruk po zakończeniu odpoczynku tygodniowego i opisać wydruk na rewersie - od-do odpoczynek tygodniowy. I niech któryś inspektor spróbuje kreować rzeczywistość.

1

~Slawek
ah jo bardzo dziekuje za rzeczowa i konkretna odpowiedz. w takim razie po powrocie do auta nie dam zakonczenia zmiany, tylko ustawie aktywnosc na odpoczynek, dodatkowo zrobie wydruk i teraz bede jechal ze spokojnym sumieniem :) co do odpoczynku, rowniez zrozumialem. Dziekuje jeszcze raz i pozdrawiam! Ruszam na Danie :)

1

Odpowiedzialność

Novemedia Ltd nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych tutaj ofert, postów i wątków. Osoby zamieszczające treści naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Powyższy adres IP będzie przekazany uprawnionym organom Państwa w przypadku naruszenia prawa. Zastrzegamy sobie prawo do nie publikowania jakichkolwiek treści bez podania przyczyny.

Twój adres IP: 23.20.220.59

Dodaj
Anuluj

Opcje - szybkie linki

Wątki Admina

TOP 20 - przez was wybrane

OSTATNIO KOMENTOWANE

ZOBACZ TEŻ

Zakazy ruchu dla ciężarówek w Europie na rok 2024
trafficban.com
Przepisy kuchni kierowców - do przygotowania w trasie lub przed wyjazdem
Kuchnia kierowcy

Sprawdź dobre parkingi w Europie
Dobry parking

Warunki przejazdu na drogach w Polsce
Drogi w Polsce
Photo by Josh Hild from Pexels