jak dlugo przechowywac tarcze tachografu?
ID: 67100

kto mi powie jak dlugo trzeba przechowywac tarcze tachografów do kontroli w firmie?
rok czy 5 lat?

~polakko
*.adsl.inetia.pl

Posty (58)

~sdddsv
2011-01-20 15:03:38
tarczki za okno
~kiero
2011-04-18 09:11:52
Tarczki, magnes i szefa za okno !!!
~Tołdi
2011-05-10 13:38:40
trzymamy 3 lata żeby zaspokoić ciekawość ITD oraz PIPy - po tym terminie idą do niszczarki
~Kierowca 3334
2011-07-08 06:28:55
To teraz od kiedy trzeba trzymać wykresówki?
itd-pip. pl
2011-07-14 00:35:57
dla ITD tylko 1 rok wstecz od dnia kontroli, a dla PIP ewidencję ma się trzymac 3 lata - jeśli ewidencją czasu pracy nazywasz wykresówki (bo nie robisz żadneych innych zestawień i rozliczeń czasu pracy) to taka ewidencja (wykresówki) żyje 3 lata. Ale jeśli tworzysz sobie zestawienia-przelicz enia - czyli ewidencję czasu pracy kierowcy w postaci np. tabeli miesiecznej, to taka tanel ma żyć 3 lata, a wykresówki mozesz po roku (czyli gdy już nie są wymagane dla ITD) wyrzucić.
~xyz
2011-07-15 10:36:47
itd-pip - nie zgadzam się z Twoją interpretacją. Okres przechowywania ewidencji czasu pracy określa art 25 ust 2 ustawy o czasie pracy kierowców (3 lata). natomiast "skład" ewidencji jest określony w ust 1 tego samego przepisu. według mnie pomiędzy punktami 1) do 5) jest spójnik "i" a nie "lub" i dlatego wszystkie pięć elementów stanowi łącznie ewidencję czasu pracy. i dlatego wszystkie pięć elementów nalezy przechowywać przez 3 lata.

wiem że kwestia spójnika była już dyskutowana na forum. ja twardo obstaję przy spójniku "i". dla upewnienia się w mojej (amatorskiej) wiedzy prawnej zweryfikowałem to także u profesjonalisty, czyli u radcy prawnego stale obsługującego (sądownie i pozasądownie) podmioty gospodarcze - jego interpretacja też była jednoznaczna: spójnik "i". (wiem - jeden radca prawny wiosny nie czyni i można z nim polemizować)

niestety przepis jest za młody - obowiązuje od 28 06 2009 - aby było już orzecznictwo NSA w tej kwestii.

wiem też, że przy niejednej kontroli inspektor PIP dał się przekonać, że skoro jest tabela, to tarcz juz nie potrzeba. osobiście znam jeden przypadek takiej kontroli. ale składam to na karb słabej wiedzy prawniczej inspektorów i brak wytycznych wewnętrznych PIP w odniesieniu do tego przepisu. mi się kiedyś udało (bez trudu!) przekonać inspektora PIS, że nie muszę przeprowadzać wstępnych i okresowych szkoleń BHP kierowców - bo jest to element kursu przewozu rzeczy! czy to znaczy, że rzeczywiście nie trzeba robić szkoleń BHP?!

na "wiążącą" interpretację przyjdzie nam zaczekać do pierwszego orzeczenia NSA lub na wydanie wytycznych w tej sprawie przez GIP. jednak sugerowałbym większą ostrożność w twierdzeniu, że tarcze można śmiało po 1 roku zniszczyć. moja interpretacja (3 lata zawsze) może być podważana, ale ma jedną zaletę - nie powoduje szkody u przedsiębiorcy, poza zajmowaniem miejsca w szafie przez dodatkowe 500 - 600 tarcz na każdego kierowcę. przy założeniu że ewidencja (tabelaryczna) jest sporządzona rzetelnie na podstawie wykresówek / danych z kart kierowców (a przecież nie zakładamy fałszowania ewidencji czasu pracy?) to przechowywanie i udostępnianie PIP wykresówek za 3 lata jest dla przedsiębiorcy neutralne. a ITD nie ma prawa kontrolować tych tarcz, nawet jeśli są dostępne w firmie. więc nie może też ukarać za ewentualne przekroczenia z UoTD.

istotniejszą konsekwencją przyjętej interpretacji jest obowiązek lub brak obowiązku prowadzenia ewidencji w formie tabeli podsumowującej dane z tarcz. przy spójniku "lub" możnaby przyjąć że wystarczą same tarcze, bez ich podliczania. ale to moim zdaniem jest sprzeczne z art 149 par1 KP. ewidencję prowadzi się w celu ustalenia składników wynagrodzenia, a same tarcze prawie nigdy do tego nie wystarczają.
~mały,
2011-08-06 19:39:31
koledzy wywiało mi dwie tarczki z samochodu, a muszę się rozliczyć z km. czy mogę gdzieś kupić wyrysowane, bo wiem że są osoby co to robią proszę o namiary, dziękuję.
~przewoznik
2011-08-16 18:31:11
1 dzien, pozniej spal, zjedz, potnij !!!
~darass
2011-08-25 20:39:44
kiero - jak wyrzucasz tarczki to pamietaj aby zamazać nazwiski i nr rejestracyjny bo mozesz się zdziwic jak kiedyś zapuka do firmy inspektor z zapytaniem czy przypadkiem kiero nie zgubł tarczki
~młody 91
2011-10-27 10:55:24
Witam. Koledzy mam pytanko odnosnie tachografu cyfrowego i przewozu towarów. Ile trwa kurs na tachograf??? Czy po uzyskaniu przewozu towarów (po raz pierwszy) trzeba wymieniac prawko??? Czy po ukończeniu ADR-ów??? Z góry dziękuje za odpowiedzi.
REKLAMA
Odpowiedzialność

Novemedia Ltd nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych tutaj ofert, postów i wątków. Osoby zamieszczające treści naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Powyższy adres IP będzie przekazany uprawnionym organom Państwa w przypadku naruszenia prawa. Zastrzegamy sobie prawo do nie publikowania jakichkolwiek treści bez podania przyczyny.

Twój adres IP: 54.92.172.79

Dodaj
Anuluj

Opcje - szybkie linki

Wątki Admina

TOP 20 - przez was wybrane

OSTATNIO KOMENTOWANE

REKLAMA

ZOBACZ TEŻ

Zakazy ruchu dla ciężarówek w Europie na rok 2018
trafficban.com
Przepisy kuchni kierowców - do przygotowania w trasie lub przed wyjazdem
Kuchnia kierowcy

Kierowca do zabrania - Potrzebujesz się dostać do auta? A może masz wolne miejsce i możesz podrzucić drugiego kierowcę gdzieś na Twojej trasie?
Kierowca Do Zabrania

Sprawdź dobre parkingi w Europie
Dobry parking

Warunki przejazdu na drogach w Polsce
Drogi w Polsce