PEMA POLSKA Sp. z o.o.
etransport.pl > Forum > Nowe przepisy o czasie pracy kierowców wchodzą w życie już 28 czerwca 2009 - czy jesteś gotowy ?
Grupa tematyczna: Informacje prasowe
ID: 66222

Nowe przepisy o czasie pracy kierowców wchodzą w życie już 28 czerwca 2009 - czy jesteś gotowy?

  
~etransport.pl
*
Posty (231) »

skocz na koniec stronyskocz na koniec strony

« poprzedni ekran 1 z 8
~luks
(2009-09-08 01:53:45)
zebi zgadzam sie z ta oceną zawodowa w najdłuzszym poscie. to prawdaZagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~Maryan
(2009-09-25 21:36:18)
Eksterminacja polskiego transportu trwa... Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~grzegorz
(2009-09-25 21:40:20)
Maryan dlaczego tak sądzisz proszę uzasadnijZagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~Elka
(2009-09-29 11:32:59)
Pozdrowienia dla wszystkich kierowców. W was siła, zróbcie coś. bo ja już nie wiem jak mam was rozliczać. Nie lubię bigosu. Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~wabik
(2009-09-29 15:47:57)
elka rozliczasz cpk??Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~lafi-KIEROWCA
(2009-09-29 16:11:26)
Panowie KIEROWCY noc jest od spania i kobiet kochania dlaczego ganiacie nocą dorabiacie tylko szefów, dlaczego godzicie się na wynagrodzenie typu jakieś frachty, od kółka czy za kilometr. Dlaczego nie podstawa z dietami -tak wasi pracodawcy rozliczają z urzędem skarbowym i jeszcze na WAS Panowie zarabiają a WY godzicie się na to. Po co te dywagacje o godzinach nocnych-wtedy tylko odpoczywajcie, biały człowiek idzie do pracy na 8, 00 a nie 22Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~śląsk
(2009-10-14 20:38:55)
lafi nie pier-dol.
ja moich mie moge nijak zmusic zeby pausowali przed 22gą i nie ruszali przed 6tą.
kierowcy maja to w du-pie. bo albo za późno wyjadą, albo pochleją, albo maja kur-wy i potem cały ten aetr w doope można wsadzić. a pracodawca może się najwyżej w doope ugryźć a i tak kierowcy będą robili co chcą. kierowca za nic nie odpowiada wiec kierowca respektuje przepisy tylko wtedy gdy są mu na rękę. gdy ma inne potrzeby to przepisami se zadek wyciera a szef może mu naskoczyć na kant ciula.

- 1
Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~Artykuł
(2009-10-25 21:35:57)
itd-pip. pl Rozdział II, artykul 9, punkt 3. Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~Artykuł
(2009-10-25 21:37:30)
Tam pisze, że pauza w samochodzie liczy sie jako inna praca, chyba że ktoś lubi spać w aucie pod domem. Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
Podgląd konta dyziodyzio
(2009-11-10 08:39:02)
Tu umieszczamy Wasze pytania i nasze odpowiedzi dotyczące wątpliwości związanych z nową wersją rozporządzenia UE VO (EWG) 561/2006


Zrobi łem skróconą do 30 godzin przerwę weekendową; czy muszę oddać za nią pełne 24 godziny, czy też tylko różnicę do 45 godzin?

Dyrektywa UE nr 561/2006 w tym punkcie brzmi tu jednoznacznie. Na podstawie artykułu 8 punkt 6 kierowca zobowiązany jest do oddania czasu, o który zostala skrócona przerwa weekendowa. Oznacza to, że jesli kierowca wykonał skróconą do np 30 godzin weekendową przerwę - jest w wyniku tego zobowiązany do “ oddania” 15 godzin. Ta dodatkowa, służąca za wyrównanie przerwa musi spełniać następujące watunki:

- przerwa nie może zostać wliczona do dobowej przerwy nocnej; oznacza to, że nasze przykładowe 15 godzin mogą zostać podczepione pod dobową przerwę nocną o długości minimum 9 godzin - co daje razem 24 (stąd bierze się powszechne mniemanie, że wyrównanie skróconej przerwy weekendowej powinno wynosić minimum 24 godziny), dobowa przerwa nocna nie może zostać jednak wliczona do omawianego wekendowego “ wyrównania” (trzymając się naszego przykładu: 15 godz. minus 9 godzin dają 6 godzin wyrównania, co nie pokrywa skrócenia)

- skrócona przerwa weekendowa musi zostać wyrównana przed upływem 21 dni kalendarzowych od momentu jej zakończenia

- Skrócona przerwa weekendowa nie może zostać odbytą ani w siedzibie właściciela/użytkown ika poja- zdu, ani też w miejscu zamieszkania kierowcy (art. 6 punkt 8 VO 561/2006)

Czy musze posiadać poświadczenie urlopu po każdej pełnej (45 godzin) przerwie weekendowej, jeśli spędziłem ją w domu, po odstawieniu wozu w firmie?

Na podstawie informacji uzyskanych przez nas od BAG tego rodzaju zaświadczenie jest wymagane po odbyciu każdej pełnej przerwy weekendowej; również, gdy przerwę tę spędziliście w samochodzie, będac w trasie. Brak zaświadczenia zagrożony jest wysokimi mandatami (np w Polsce: PLN 3. 000/EUR 800, -). Omawiane zaświadczenie musi być zgodne ze wzorem UE, wymaganym na podstawie VO 561/2006 (jak tylko otrzymamy polską wersę tego zaświadczenia, opublikujemy ją tu, do ściągnięcia). Jeśli spędzicie weekendową przerwę w drodze - w kabinie, wasza firma jest zobowiązana przysłać Wam rzeczone zaświadczenie faksem; faks jest uznawany przez wszystkie sądy za oficjalny dokument. Dla pewności radzimy Wam wziąć ze sobą do wozu również wydruk raportu nadania/odbioru z faksu, na który przysłano wam ww zaświadczenie!

Cz y istnieją konkretne przepisy regulujące czas pracy?

Wyliczenie czasu pracy wynika z prostego rachunku: wymagana w dyrektywie VO 561/2006 regularna przerwa nocna liczy 11 godzin. Po odjeciu tych 11 godzin od liczby godzin jednaj doby - 24 h - otrzymamy maksymalny czas pracy 13 godzin. Zwróćcie uwagę: maksymalny, gdyż jeśli np zrobicie skróconą do 9 godzin przerwę nocną, to jesteście zobowiązani wyrównać ją w tej samej dobie (czyli przed jej zrobieniem), wykonując jedną, dodatkową minimum 3 godziny trwającą przerwę. To skraca czas pracy do maksimum 12 godzin.

Czy mogę zostać ukarany w jednym kraju za wykroczenie popełnione w innym?

VO 561/2006 jest dyrektywą obowiązującą wszystkie kraje członkowsie UE. Oznacza to, że wykroczenia przeciw tej dyrektywie podlegają karze na terenie całej UE, niezależnie od kraju ich popełnienia. Ta zasada dotyczy nie tylko tras międzynarodowych; trasy wewnątrzkrajowe są tym również objęte, ale tylko, jeśli naruszają VO 561/2006. Przykład: jeśli zostaniecie zatrzymani przez francuskiego żandarma, który przypadkowo zna polskie prawo i który podczas kontroli stwierdzi wykroczenie przeciwko ktoremuś z zaostrzonych wobec VO 561/2006 polskich przepisów, podczas gdy wobec dyrektywy UE nie stwierdzi żadnego wykroczenia - nie może on Was za to ukarać.

Wszelkie pozostałe wykroczenia, dotyczące bezpośrednio Kodeksu Drogowego kraju, w którym zostały popełnione (prędkość, zakazy wyprzedzania itp) zagrożone są karą tylko w kraju ich popełnienia. Oznacza to, że np niemiecki policjant nie ma prawa ukarania Was za prędkość 92 kmh, odczytaną z tarczki (lub w wyniku odczytu cyfrowego tachografu), a zapisaną na przykład na trasie pomiędzy Lyonem i Grenoble.

Mój cyfrowy tachograf liczy cały czas zamknięty już 2 - tygodniowy czas pracy (90 godzin) i nie chce przeskoczyc na nowy okres mimo, że zakończyłem ten okres pełną, 45 - godzinną przerwą weekendową. Tachograf kasuje poprzedni okres dopiero o 2 w nocy z niedzieli na poniedziałek. Czy musze czekać z ruszeniem w trasę do tego momentu?

Nie. Ten punkt przeskoku do nowego 2 - tygodniowego okresu pracy bazuje na błędnym ustawieniu tachografu i powinien zostać skorygowany. Radzimy Wam jednak - aby uniknąć jakichkolwiek kłożotów - dokonania wydruku i wpisania na jego odwrocie rzeczywistego rozliczenia czasu pracy, poświadczonego własnoręcznym podpisem.

://www. truckerhome. de/html/faqpl. html
Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
Podgląd konta dyziodyzio
(2009-11-10 08:46:27)
w stawilem wklejke z niemieckiego forum transportowego, tlumaczonego na polski, TRUCKERHOMEZagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
Podgląd konta dyziodyzio
(2009-11-10 09:11:00)
A to jeszcze jedna ciekawostka, z wyz. wymienionego forum.
ZJEDNOCZONA EUROPA

Włochy, autostrada z Mediolanu do Rzymu. Na prawym pasie jedzie kolumna ciężarówek: 10 samochodów, w przeważającej większości włoskich, pośrodku cięeżarówka z numerami niemieckimi; wszyscy jadą z równą prędkością 90 km/godz. Nagle kolumnę tę wyprzedza niebieska Alfa Romeo – Karabinieri. Policjanci ściągają samochód niemiecki na parking, po czym karzą kierowcę – za przekroczenie prędkości...

Francja, austostrada A 31, kołlo Dijon. Niemiecka ciężarowka (plandeka) z ADR-ami jedzie w kierunku Niemiec z prędkością ok 88 km/godz. Kierowca nie widzi, że za nim, w jego „ cieniu” jedzie ciemnoniebieski Renault Nevada – Zandarmeria... W tym samym czasie lewym pasem wyprzedzają go różne ciężarówki – wśród nich również kilku Francuzów z otwartymi tablicami ADR; żandarmi nie reagują na to. Krótko przed parkingiem wyprzedzają niemiecki samochód i „ ściągają” go na parking. Tam karzą go za „ przekroczenie” dopuszczalnej prędkośsci: we Francji na autostradzie wolno jechaćc z ADR-ami maksymalnie 80 km/godz. Jako odpowiedź na swój protest, że przecież żandarmi widzieli francuzkie cięeżarówki z ADR-ami, które go wyprzedzały, otrzymuje odpowiedź: „ silence, merde Boch!” (spokój, pier... Szkopie!)...

Belgia, przejście graniczne Aachen – Lichtenbusch. Na wjeździe na parking graniczny (po stronie belgijskiej) stoi belgijska żandarmeria. Zatrzymują tylko ciężarówki z niemieckimi numerami. Ponieważ w czasie kontroli jednego z nich nie są w stanie znaleźć żadnego „ haczyka” na kierowcę, by dobrać się do jego pieniędzy, wymyślają po prostu nowy przepis: puste pojemniki po ADR-ach (kierowca załadował je we Francji) mają ich zdaniem inną klasę niż pojemniki pełne – papiery przewozowe zostały więc źle wypełnione: DM 500, -...

Niemcy, Autostrada A 15; 20 km przed przejściem granicznym Olszyna. Niemiecka policja zatrzymuje polską ciężarówkę. Policjanci „ ściągają” kierowcy mandat za zbyt szybką jazdę – dokładne 90 km/godz, odczytane z „ tarczki” sprzed 2 dni. Na informację kierowcy, że z „ tarczki” wynika jednoznacznie, że z tą prędkością jechał we Francji, a tam limit – bez ADR-ow – na autostradzie wynosi 90, a nie 80 km/godz, śmieją mu się w twarz i oświadczają w ich NRD-kim „ pseudoniemieckim: “ Den Polacken tut solche Strafe gut!” (Polaczkom taka kara dobrze robi!)...

Narodowe resentymenty wychodzą wciąż na wierzch – a do tego żądza władzy; to jest niestety jedna z (wielu) wad ludzkiej rasy. Zle jednak, jeśli ci, ktorzy czymś takim się kierują i pragną się wyżyć, mają ku temu możliwość – i tę wstrętną cechę, znęcać się nad bezbronnymi!

Maci e więcej takich przykładow? Tak?!? Przysyłajcie je nam! Ale prosimy: w miarę możliwośsci z podaniem numerow samochodu policyjnego, czasu i miejsca zdarzenia!

Powoli staje sięe konieczne, by niektórzy funkcjonariusze przeróżnych instytucji kontrolnych w całej Europie pojęli, że między nami – kierowcami – nie ma różnic; obojętnie, czy jest to kolega z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Polski... : każdy z nas wykonuje tylko swoją pracę – w ten sam sposob...

Bonnnie, die Spanientruckerin
Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~driver
(2009-11-12 14:18:25)
do: Kierowca Przyjelem sie do Euro-trans Janiszek odpisz mi na meil co to za firma driver9@amorki. plZagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~brum
(2009-11-16 09:52:46)
scania, nie wiem ale wydaj mi sie ze troche wiecej bo to co piszesz to teraz sie zarabia. Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~Tomi
(2009-12-14 13:06:48)
Szukam transportu z Hiszpanii do Polski ( dwa samochody osobowe) czekam na oferty pod nr tel 509453544 Tomasz tomi109@interia. plZagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~Szofer
(2010-01-20 12:26:52)
Ludzie kiedy zaskoczycie że to jest wszystko dla nas, żeby nas pracodawcy nie ganiali jak psów. Ci któzry tego nie moga pojąć to niech lepiej zmieniom zawód i niech nie psują innym rynku pracy. Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~MAZURY
(2010-02-06 16:56:36)
JAK ZMĘCZONY KIEROWCA TIRA PO NIEPRZESPANEJ NOCY *LNIE W SAMOCHÓD TWOJEJ ŻONY KTÓRA WIEZIE DŻIECI DO SZKOŁY TO SAM STWIERDZISZ ŻE NOC JEST OD SPANIA A NIE OD ZA*ANIA!!!Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~piotr
(2010-02-19 11:59:36)
Czy tylko w europie tak poj... ało wszystkich czy na innych kontynentach tez. Napiszcie prosze jak jest gdzie indziej np. w stanach lub australi. Może tam żyją inni ludzie?Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~Maryan
(2010-03-03 20:12:34)
Czytałem ostatnio dobry artykuł w onecie o "hitlerowskich dzieciach".
One żyją i powielają swój genetyczny garnitur wśród normalnych ludzi.
Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~SZYBKI
(2010-03-08 11:45:09)
Za jakis czas jak dalej tak pojdzie tzn. przepisy coraz to glupsze odnosnie transportu, to na drodze rure wydechowa sprawdzi nam kominiarz, ksiadz znajomosc katechizmu, lesniczy... Moze ktos wyjasni mi dlaczego tak na sile uparli sie na ten transport sa jeszcze INNE GALEZIE HANDLU PRZEDSIEBIORCZOSCI. GLUPOTA GONI GLUPOTEZagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
Podgląd konta baranina10baranina10
(2010-03-10 17:23:35)
koledzy szukam najnowszych przepisów dotyczących pracy kierowcy mój e-mail
robert14-10@ wp. pl
Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~klops
(2010-04-26 20:27:11)
ajak to ma się do podwójnej obsady???Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~dafii
(2010-05-06 22:47:00)
ten czas pracy to o kant du... w dzien chc bym 15 godzin pracowal i wykorzystał nawet 10 godzin jazdy to w krajowym transporcie przejade tyle co nic a noca jak pocisne 10 godzin jazdy to np z Gdyni do Bielsko Bialej dojade ale doliczajac pauzy to niestety juz zlamie przepisy!!!Najpierw to powinna byc zrobiona porzadna infrastruktura drogowa a dopiero wtedy mozna wprowadzac takie przepisy!!! Chore Chore Chore jest to nasze panstwo!!!Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~franek
(2010-07-10 12:40:18)
bajki bajki bajki ktory z pracodawcow bedzie to przestrzegal teraz ITD musi zajac sie produkcja magnesow bo zaden pracodawca se nie pozwoli zeby auto robilo o 5 tys km mniej na miesiac to tylko teoria normalnie w miesiacu pracuje sie ok. 330 h plus spanie w budzie i za 3. 7 tys z tego 700 zl na jedzenie to za 1 h pracy wychodzi 9 zl eleganckoZagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~Gnebca Angolii
(2010-07-16 20:26:44)
9zl na godzine to w markecie placa. Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~mario
(2010-07-16 21:22:57)
jak chcesz kogos koniecznie uderzyc to kij sie znajdzie - dyzio to smutne ale niestety sie zdarzaZagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~ZEBI
(2010-11-10 10:13:28)
(Dz. U. nr 236, poz. 1991 z późn. zm. ). Uzasadniając powyższe Sąd Najwyższy stwierdził, za sądem drugiej instancji: Trudno sobie wyobrazić, aby w XXI wieku pracodawca mógł korzystne skutki prawne wywodzić z faktu zapewnienia pracownikowi "centrum życiowego" w kabinie samochodu. - Dalej SN zauważa, że oceniając, czy nocleg w kabinie samochodu może być uznany za równoznaczny z zapewnieniem pracownikowi bezpłatnego noclegu, nie wolno pomijać rosnących wymagań i oczekiwań wynikających z postępu cywilizacyjnego. Trzeba również wziąć pod uwagę, że przebywanie kierowcy przez całą noc w samochodzie wzmacnia zabezpieczenie tego samochodu i jego ładunku przed możliwymi zagrożeniami. - Sąd Najwyższy jednoznacznie określił, iż stworzenie kierowcy możliwości spędzenia nocy i spania w kabinie samochodu nie oznacza zapewnienia mu bezpłatnego noclegu. Wszyscy kierowcy zatem, śpiący w kabinach samochodów, powinni mieć wypłacane ryczałty za nocleg. Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
Podgląd konta dyziodyzio
(2011-09-06 09:24:58)
Obecnie niedopilnowanie obowiązków przez pracowników firmy transportowej (np.. : w zakresie prowadzenia dokumentacji) można było traktować co najwyżej jako „ błąd w sztuce”. Jednaj po wakacjach wolą Sejmu dotychczasowe „ błędy” uzyskają status „ wykroczeń” za które osoby winne będą ścigane oraz karane „ grzywną”.
Zgodnie z nowelizowanym art 92 ust 5: „ orzekanie w sprawie nałożenia grzywny, o której mowa w ust. 1 i 3 następuje w trybie określonym w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia”.

Rodzi to szereg dalszych konsekwencji:

Po pierwsze: Za wykroczenie zawsze ktoś w firmie musi zostać ukarany ponieważ zgodnie ze znaną z prawa karnego zasadą indywidualizacji winy właściwy organ (np. : Sąd) musi ustalić winnego a winnym nie może być firma lecz konkretna osoba fizyczna.
Grzywną w firmie może być ukarany KAŻDY pracownik który odpowiada za wskazany w w ustawie typ nieprawidłowości... które stają się „ wykroczeniami” .

Znowelizowany art 92. 1 ustawy o transporcie drogowym będzie stanowił:

„ osoba zarządzająca transportem w przedsiębiorstwie (… ) atakże inna osoba wykonująca czynności związane z przewozem drogowym, która naruszyła obowiązki lub warunki przewozu drogowego albo dopuściła, choćby nieumyślnie do powstania takich naruszeń, podlega karze grzywny w wysokości do 2000 zł. ”

Po drugie: Można być ukaranym dowolną ilość razy i nie ma górnej granicy kwoty którą sumarycznie można zapłacić. Ponieważ mamy do czynienia z wykroczeniem to pracownik firmy oraz osoba zarządzająca firmą będzie karana grzywną do 2000 zł za jedno wykroczenie. Dlatego jeśli pracownik na przestrzeni czasu dopuścił się np. : 6 wykroczeń to jeśli będą potraktowane indywidualnie przez organ kontrolny – pracownik otrzyma np. : 6 x 2000 zł grzywny. Przykładowo: jeśli kierowcy danej firmy transportowej będą zatrzymywani kolejno dzień po dniu przez 6 kolejnych dni i organ kontrolny stwierdzi u nich błędy za które odpowiada określony pracownik (nie będący kierowcą) do za każde z wykroczeń dzień po dniu grzywnę do 2000 zł za wykroczenie otrzyma tenże pracownik firmy transportowej.

Dlaczego? Sytuacja wygląda analogicznie jak w przypadku kary grzywny za przekroczenie prędkości. Jeśli np. : na odcinku 3 kilometrów zostaniemy zatrzymani trzykrotnie za przekroczenie prędkości to trzykrotnie zapłacimy mandat (lub grzywnę zasądzoną przez Sąd). Tak samo wygląda sytuacja z grzywną za wykroczenia w dokumentacji firmy.

Po trzecie: Karę grzywny o której mowa można zapłacić za wykroczenia które zostały ujawnione
a) w trakcie kontroli drogowej w Polsce,
b) w trakcie kontroli drogowej ujawnionej za granicą (zgodnie z art 92 ust 6),
c) w trakcie kontroli w przedsiębiorstwie.


Podstawa prawna:

Zgodnie ze znowelizowanym art 92. 1 ustawy o transporcie drogowym zmianie ulega „ osoba zarządzająca transportem w przedsiębiorstwie o której mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego (WE) 1071/2009 z dnia21 października 2009 roku (... ) a także inna osoba wykonująca czynności związane z przewozem drogowym, która naruszyła obowiązki lub warunki przewozu drogowego albo dopuściła, choćby nieumyślnie do powstania takich naruszeń, podlega karze grzywny w wysokości do 2000 zł.

Po czwarte: Przewidziano także że wykroczeniami za które pracownicy administracyjni firm transportowych będą płacili grzywny do 2000 zł będą przekroczenia norm rozporządzenia 561/2006 WE, związane z przekroczeniami okresów prowadzenia, przerw i odpoczynków.
Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
Podgląd konta dyziodyzio
(2011-09-06 09:25:16)
Obecnie niedopilnowanie obowiązków przez pracowników firmy transportowej (np.. : w zakresie prowadzenia dokumentacji) można było traktować co najwyżej jako „ błąd w sztuce”. Jednaj po wakacjach wolą Sejmu dotychczasowe „ błędy” uzyskają status „ wykroczeń” za które osoby winne będą ścigane oraz karane „ grzywną”.
Zgodnie z nowelizowanym art 92 ust 5: „ orzekanie w sprawie nałożenia grzywny, o której mowa w ust. 1 i 3 następuje w trybie określonym w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia”.

Rodzi to szereg dalszych konsekwencji:

Po pierwsze: Za wykroczenie zawsze ktoś w firmie musi zostać ukarany ponieważ zgodnie ze znaną z prawa karnego zasadą indywidualizacji winy właściwy organ (np. : Sąd) musi ustalić winnego a winnym nie może być firma lecz konkretna osoba fizyczna.
Grzywną w firmie może być ukarany KAŻDY pracownik który odpowiada za wskazany w w ustawie typ nieprawidłowości... które stają się „ wykroczeniami” .

Znowelizowany art 92. 1 ustawy o transporcie drogowym będzie stanowił:

„ osoba zarządzająca transportem w przedsiębiorstwie (… ) atakże inna osoba wykonująca czynności związane z przewozem drogowym, która naruszyła obowiązki lub warunki przewozu drogowego albo dopuściła, choćby nieumyślnie do powstania takich naruszeń, podlega karze grzywny w wysokości do 2000 zł. ”

Po drugie: Można być ukaranym dowolną ilość razy i nie ma górnej granicy kwoty którą sumarycznie można zapłacić. Ponieważ mamy do czynienia z wykroczeniem to pracownik firmy oraz osoba zarządzająca firmą będzie karana grzywną do 2000 zł za jedno wykroczenie. Dlatego jeśli pracownik na przestrzeni czasu dopuścił się np. : 6 wykroczeń to jeśli będą potraktowane indywidualnie przez organ kontrolny – pracownik otrzyma np. : 6 x 2000 zł grzywny. Przykładowo: jeśli kierowcy danej firmy transportowej będą zatrzymywani kolejno dzień po dniu przez 6 kolejnych dni i organ kontrolny stwierdzi u nich błędy za które odpowiada określony pracownik (nie będący kierowcą) do za każde z wykroczeń dzień po dniu grzywnę do 2000 zł za wykroczenie otrzyma tenże pracownik firmy transportowej.

Dlaczego? Sytuacja wygląda analogicznie jak w przypadku kary grzywny za przekroczenie prędkości. Jeśli np. : na odcinku 3 kilometrów zostaniemy zatrzymani trzykrotnie za przekroczenie prędkości to trzykrotnie zapłacimy mandat (lub grzywnę zasądzoną przez Sąd). Tak samo wygląda sytuacja z grzywną za wykroczenia w dokumentacji firmy.

Po trzecie: Karę grzywny o której mowa można zapłacić za wykroczenia które zostały ujawnione
a) w trakcie kontroli drogowej w Polsce,
b) w trakcie kontroli drogowej ujawnionej za granicą (zgodnie z art 92 ust 6),
c) w trakcie kontroli w przedsiębiorstwie.


Podstawa prawna:

Zgodnie ze znowelizowanym art 92. 1 ustawy o transporcie drogowym zmianie ulega „ osoba zarządzająca transportem w przedsiębiorstwie o której mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego (WE) 1071/2009 z dnia21 października 2009 roku (... ) a także inna osoba wykonująca czynności związane z przewozem drogowym, która naruszyła obowiązki lub warunki przewozu drogowego albo dopuściła, choćby nieumyślnie do powstania takich naruszeń, podlega karze grzywny w wysokości do 2000 zł.

Po czwarte: Przewidziano także że wykroczeniami za które pracownicy administracyjni firm transportowych będą płacili grzywny do 2000 zł będą przekroczenia norm rozporządzenia 561/2006 WE, związane z przekroczeniami okresów prowadzenia, przerw i odpoczynków.
Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~ytiyLuNTGwBhu
(2011-10-06 09:46:48)
WLmArz cvknoeecndcxZagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
« poprzedni ekran 1 z 8

skocz na początek stronyskocz na początek strony

Twój adres IP: 54.167.82.170 = ec2-54-167-82-170.compute-1.amazonaws.com

Novemedia Ltd nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych tutaj ofert, postów i wątków. Osoby zamieszczające treści naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Powyższy adres IP będzie przekazany uprawnionym organom Państwa w przypadku naruszenia prawa. Zastrzegamy sobie prawo do nie publikowania treści bez podania przyczyny..


a co ty o tym myślisz ?

Ile jest 4+3 ?
Masz dość spamu w wątkach? My TEŻ!
Skoro nie masz konta to poproszę o odpowiedź na to proste pytanie. Udowodnij, że jesteś człowiekiem. Raz odpowiesz i masz spokój, na dziś.


Podpis:Moje konto
Zaloguj się Zarejestruj się
OSTATNIO KOMENTOWANE »
Wątek forumzwrot VAT-u (257) »
Wątek forumKierowcy z Ukrainy w polskich firmach. (818) »
Wątek forumOdszkodowania za spanie w kabinie! (248) »
Wątek forumile zarabia kierowca na krajowce? (208) »
Wątek forumUchodźcy! (16) »
Wątek forumodstąpie leasing citroen jumper 2014 r! pilne (49) »
Wątek forumTYM TRANS Międzyrzecz Podlaski (2) »
Wątek forumEurotrans jadczak gabara (4) »
Wątek forumLUX EXPRES (70) »
Wątek forumELLTRANS KRZYSZTOF ELLWARDT (31) »
Wątek forumDroga nr 354, most do Sieniawki - czynny?? (4) »
Wątek powiązany z artykułem prasowymTo nie zabawa, to realne zagrożenie na drodze (1) »
Wątek forumPAX logistics kielce czy ktoś wspłópracuje (54) »
Wątek forumCoś o firmie OPTIMA Spedycją Transport (9) »
Wątek forumfirma kelc wałcz (119) »
Wątek forumCL ALSACE - Szukamy przewoźników 24t (17) »
Wątek powiązany z artykułem prasowymKontrola MiLoG na drodze (166) »
Wątek tylko dla posiadaczy kontKURSY ADR W BŁONIU woj. mazowieckie (24) »
Wątek forumDoborowy Klub Kierowców Zawodowych CE (103) »
Wątek forumUnion Transport co to za firma? (69) »
Wątek forumTrans Grosz Dębica (57) »
Wątek forumOdszkodowanie, diety, noclegi, nadgodziny (1) »
Wątek powiązany z blog.etransport.pl"Borubar jest najlepszy!" - w jakim kierunku zmierza Forum? (101) »
Wątek forumDON TRUCKING BYDGOSZCZ-OBECNIE (12) »
Wątek forumŚwiadkowie Jehowy! (317) »
Wątek powiązany z artykułem prasowymImponująca "30"-stka dla firmy Bascon Pro Logistic (24) »
Wątek forumgo-box austria (1) »
Wątek forumbraxstone (58) »
Wątek forumOmida wie ktoś coś o tej firmie? (5) »
Wątek forumsts swarzędz (491) »
Wątek forumWspółpraca naczepa Alaine po EU w kółku (4) »
Wątek forumIAT polska - wasze opinie (77) »
Wątek forumPOLCAR Wolka Kosowska. Prosze o opinie. (3) »
Wątek powiązany z artykułem prasowymFirma DAF inwestuje 100 milionów euro w nową lakiernię (1) »
Wątek powiązany z plikiem wideoPOLSKA TOLERANCJA NA DROGACH cz. 1 - Zwróć komuś uwagę a Cię zabiją... (7) »
Wątek forumsa wogole firmy z dobrymi opiniami? (34) »
Wątek forumTomTom trucker 6000 czy TomTom 5150 truck (5) »
Wątek forumSzkic Świdnik (14) »
Wątek forumbiedronka wojnicz... (3937) »
Wątek forumOptima Sp. z o. o. z Warszawy (123) »
ZOBACZ TEŻ »
Zakazy ruchu dla ciężarówek w Europie na rok 2015
trafficban.com

Przepisy kuchni kierowców - do przygotowania w trasie lub przed wyjazdem
Kuchnia kierowcy

Kierowca do zabrania - Potrzebujesz się dostać do auta? A może masz wolne miejsce i możesz podrzucić drugiego kierowcę gdzieś na Twojej trasie?
Kierowca Do Zabrania

Sprawdź dobre parkingi w Europie
Dobry parking

Warunki przejazdu na drogach w Polsce
Drogi w Polsce
© 2015 Novemedia Ltd, all rights reserved. etransport.pl logotype is registered trademark of Novemedia Ltd