etransport.pl > Forum > praca kierowcy
Grupa tematyczna: Wątki bez grupy tematycznej
ID: 59005

praca kierowcy

  
~bocian
*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Posty (40) »
ekran 2 z 2 następny »
~bocian
(2009-01-15 20:58:39)
jak w temacie...Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~bocian
(2009-01-15 20:59:27)
Podróż kierowcy a koszty uzyskania przychodu
05. 06. 2007, 13:13

Podróż kierowcy a koszty uzyskania przychodu
Pracownik owi zatrudnionym na etacie kierowcy, którego praca polega na wyjazdach poza miejsce wykonywania pracy określone w umowie o pracę w celu dostarczenia bądź przewiezienia konkretnego towaru - przysługują diety i inne należności otrzymane za czas podróży służbowej, które dla pracodawcy stanowić będą koszty uzyskania przychodów. Nie ma na to wpływu nawet fakt, że samochód ciężarowy wyposażony jest w miejsce do spania. Stanowisko takie zajęła Izba Skarbowa w Kielcach w decyzji z dnia 22. 05. 2007 r. nr PD2-4151-35/07 zmieniając tym samym postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opatowie z dnia 07. 03. 2007 r. nr PD415/BE/1/07

Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?

Podatni k w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśnił iż w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zatrudnia pracowników na stanowiskach kierowców samochodów ciężarowych. Wykonują oni swoją pracę na terenie kraju. Podatnik chce wypłacić im diety z tytułu wykonanych podróży służbowych oraz ryczałty za noclegi. W związku z tym wystąpił z zapytaniem, czy kierowcom przysługują diety oraz ryczałty z powyższego tytułu oraz czy stanowią one koszty uzyskania przychodu u podatnika? W powyższej sprawie izba skarbowa zajęła następujące stanowisko:

̶ 2; (… ) Przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia podróży służbowej, definicja ta zastała uregulowana w prawie pracy.

Podróżą służbową w rozumieniu art. 775 § 1 ustawy z dnia 26. 06. 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm. ) jest wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza stałym miejscem pracy pracownika. Stałe miejsce pracy winno wynikać z umowy o pracę.

O tym czy wyjazd służbowy pracownika może być uznany za podróż służbową, decyduje przede wszystkim to, czy pracownik ma zadanie poza miejscem, które zostało wskazane w umowie o pracę jako stałe miejsce pracy.
Okoliczność ta została w postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego uznana za niemającą znaczenia.

Wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi za czas podróży służbowej na obszarze kraju określa powołane wyżej rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19. 12. 2002 r.

W myśl § 3 tego rozporządzenia z tytułu podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów przejazdów, noclegów (... ).

Zgodnie z § 7 ust. 2 cytowanego wyżej rozporządzenia pracownikowi, któremu nie zapewniono bezpłatnego noclegu i który nie przedłożył rachunku, o którym mowa w ust. 1, przysługuje ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150% diety.

Zatem pracownikowi zatrudnianemu na etacie kierowcy, którego praca polega na wyjazdach poza miejsce wykonywania pracy określone w umowie o pracę w celu dostarczenia bądź przywiezienia konkretnego towaru przysługują diety i inne należności otrzymane za czas podróży służbowej, które dla pracodawcy stanowić będą koszty uzyskania przychodów.

Bez znaczenia w tym przypadku jest fakt, że samochód ciężarowy wyposażony jest w miejsce do spania. Środki transportu nie są przeznaczone do zaspokajania potrzeb noclegowych nawet w przypadku wyposażenia w miejsce do spania. W związku z powyższym nocleg kierowcy w kabinie samochodu, nawet w przypadku dostosowania jej dla takich potrzeb, nie zwalnia pracodawcy z obowiązku pieniężnego zrekompensowania noclegu w trakcie podróży służbowej. Jednakże ryczałt za nocleg nie przysługuje za czas przejazdu nocą, bowiem tak podróżując pracownik nie ponosi wydatków związanych z zapewnieniem sobie noclegu, a także wtedy, gdy pracodawca uzna, że pracownik ma możliwość codziennego powrotu do miejscowości stałego lub czasowego pobytu. (… ) ”

Pełną treść postanowienia/decyzj i można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów sip. mf. gov. pl/sip

tytuł : Podróż kierowcy a koszty uzyskania przychodu
oprac. : Ministerstwo Finansów

-
W myśl prawa karnego czyn, uporczywego uchylania się od zapłaty za pracę jest przestępstwem ściganym z art. 218 K. K. termin możliwości dochodzenia roszczeń z przestępstw wynosi10 lat. W takim przypadku w razie wniesienia aktu oskarżenia, każdy były czy obecny pracownik będzie mógł wystąpić o zapłatę zaległego wynagrodzenia wraz z ustawowymi odsetkami. Miejmy nadzieję, że organa wymiaru sprawiedliwości staną na wysokości zadania.
Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~luksus
(2009-01-15 21:05:05)
A jesli w umowie o prace napisane jest :stanowisko - kierowca miedzynarodowy /miejsce wyk. pracy - Polska/Europa?Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~luksus
(2009-01-15 21:08:42)
"... Jednakże ryczałt za nocleg nie przysługuje za czas przejazdu nocą, bowiem tak podróżując pracownik nie ponosi wydatków związanych z zapewnieniem sobie noclegu,... " - skoro w nocy pracuje to w dzien odpoczywam/spie Czyli wg. Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opatowie jest roznica pomiedzy spaniem w kabinie w dzien a w nocy... czy zle cos zrozumialem?Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~bocian
(2009-01-15 21:10:13)
No to jest problem. Jeżeli jest
Europa, to zgodnie z wyrokiem SN, diety się nie należą. Wtedy istotna sprawą jest Wysokość pensji !!. Nie nalezy zgadzać sie na stawkę niższą niż ogólnie przyjetym wynagrodzeniem za czas, trasy itp. w miesiacu. Ja osobiście na takich warunkach mialem podstawę 6200 zł. -brutto.
Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~bocian
(2009-01-15 21:11:38)
DO LUKSUS-Dobrze rozumujesz !!-Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~bocian
(2009-01-15 21:16:09)
Czy w myśl art. 14 ust. l Ustawy o czasie pracy kierowców, jeśli pojazd jest wyposażony w miejsce do spania odpowiednio wyposażone tzn. pościel, kierowcy przysługuje ryczałt w wysokości 150 % diety określony w § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju zaś w przypadku podróży poza granice kraju zgodnie z § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju - 25 % limitu określonego w załączniku do w/w rozporządzenia. Uważamy, że te ryczałty przysługują bezwzględnie chociażby na utrzymanie minimum higieny osobistej, tak w czasie pracy jak i podczas odpoczynku. Również § 13 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy określa obowiązki pracodawcy, w celu zapewnienia dostatecznej ilości wody do celów higienicznych, pitnych itp. Nie spotkaliśmy się jeszcze z takim przypadkiem, aby pracodawca wyposażał pojazd w pościel do spania i był w stanie zapewnić w pojeździe utrzymanie niezbędnych warunków sanitarnych. Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~Sesek
(2009-01-15 21:16:50)
To nie wymysł US tylko wynika z przepisów.
Jeśli minimum 6 godzin odpoczynku było w porze nocnej wtedy należy się ryczałt za nocleg.
Między 22:00 a 6:00
Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~bocian
(2009-01-15 21:32:41)
Ale US też nie wzioł z sufitu taką interpretacje przepisów !!! Tylko pracodawcy mieszaja, kombinują, żeby tylko nie łlacic !!!/. To, że kierowca zalatwia sie w przydrożnych krzakach, nic ich nie obchodzi !!!. Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
~Sesek
(2009-01-15 21:37:33)
Za załatwianie się w krzakach powinna być kara.
Jest tyle miejsc, że tylko wyjątkowa, zdrowotna sytuacja to usprawiedliwia.
Płacić?- kto to robi chętnie?
Zagłosuj
Zagłosuj
Podgląd
ekran 2 z 2 następny »

Twój adres IP: 54.227.215.140 = ec2-54-227-215-140.compute-1.amazonaws.com

Novemedia Ltd nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych tutaj ofert, postów i wątków. Osoby zamieszczające treści naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Powyższy adres IP będzie przekazany uprawnionym organom Państwa w przypadku naruszenia prawa. Zastrzegamy sobie prawo do nie publikowania treści bez podania przyczyny..


a co ty o tym myślisz ?

Ile jest 3+2 ?
Masz dość spamu w wątkach? My TEŻ!
Skoro nie masz konta to poproszę o odpowiedź na to proste pytanie. Udowodnij, że jesteś człowiekiem. Raz odpowiesz i masz spokój, na dziś.


Podpis:Moje konto
Zaloguj się Zarejestruj się
ZOBACZ TEŻ »
Zakazy ruchu dla ciężarówek w Europie na rok 2014
trafficban.com

Przepisy kuchni kierowców - do przygotowania w trasie lub przed wyjazdem
Kuchnia kierowcy

Kierowca do zabrania - Potrzebujesz się dostać do auta? A może masz wolne miejsce i możesz podrzucić drugiego kierowcę gdzieś na Twojej trasie?
Kierowca Do Zabrania

Sprawdź dobre parkingi w Europie
Dobry parking

Warunki przejazdu na drogach w Polsce
Drogi w Polsce
© 2014 Novemedia Ltd, all rights reserved. etransport.pl logotype is registered trademark of Novemedia Ltd