Informacje prasowe

WątekAutorPostów
Niemcy: nawet 200 euro i miesięczny zakaz prowadzenia
pojazdu za używanie telefonu komórkowego

Od 19 października weszły w życie przepisy, które przewidują znacznie wyższe kary za nieutworzenie korytarza ratunkowego lub używanie telefonu komórkowego.
etransport.pl8
Komisja Europejska zajmie się bezpieczeństwem ciężarówek
Komisja Europejska zaprezentowała informację o nowych środkach jakie zamierza podjąć w celu lepszej ochrony obywateli Unii przed terroryzmem. Komisja dostrzegła, że środki transportu są nie tylko obiektem ataków terrorystów, ale również stają się narzędziami w ich rękach.
etransport.pl7
18 tonowa ciężarówka i kierowca z 3 promilami
Zatrzymanym kierowcą zajmie się sąd. Może mu grozić kara do 2 lat pozbawienia wolności.
etransport.pl2
Nie można wypowiedzieć umowy leasingu finansowego jeśli
dłużnik nie płaci rat

W takiej sytuacji dłużnik może korzystać z przedmiotu leasingu finansowego służącego do prowadzenia działalności, o ile po dniu otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego nie narusza on pozostałych obowiązków wynikających z umowy, a stanowiących podstawę do jej wypowiedzenia.
etransport.pl1
W kierunku ochrony pracowników delegowanych
W dniach 19- 20 października w Gdańsku odbywa się międzynarodowa konferencja organizowana przez NSZZ Solidarność. Pierwszego dnia konferencji głównym tematem była sytuacja prawna pracowników międzynarodowego transportu drogowego.
etransport.pl8
Poprawa ściągalności podatku – tzw. mechanizm
podzielonej płatności

Mechanizm podzielonej płatności znajdzie zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do transakcji dokonywanych na rzecz innych podatników, czyli do transakcji B2B.
etransport.pl1
UK: kierowcy bez kary, jeżeli tygodniowy odpoczynek spędzą w
miejscu z zapleczem sanitarnym

W ślad za Francją, Belgią i Niemcami, Wielka Brytania wprowadza zakaz odbioru regularnego tygodniowego odpoczynku w pojeździe od 1 listopada 2017 r.
etransport.pl10
Będą walczyć przeciwko wykorzystywaniu kierowców
Sześć związków zawodowych rozpoczęło współpracę mającą na celu przeciwdziałanie dumpingowi społecznemu kierowców zawodowych.
etransport.pl49
Przewrócona ciężarówka na DK nr 11 oraz zgubiona naczepa na
A1

Kierowcy jeżdżący w dniu dzisiejszy powinni zachować szczególną ostrożność. Warunki pogodowe są niezbyt sprzyjające, do tego można spotkać rozmaite utrudnienia.
etransport.pl2
Polska walczy dziś w obronie swobód unijnych
2 października 2017 r. Wicepremier Mateusz Morawiecki odwiedził firmę „Chomar sp. z o. o. ”. Odwiedziny Premiera były okazją do rozmów o transporcie drogowym i jego problemach, w których wzięli udział Rafał Choma Prezes spółki i Maciej Wroński reprezentujący Związek pracodawców TLP.
etransport.pl45
Poczta Polska zwiększa zatrudnienie i poszukuje nowych
pracowników, w tym kierowców

Od 2016 r. Poczta Polska zwiększyła zatrudnienie o ponad 2, 5 tys. pracowników. Nowe osoby do pracy w Spółce (m. in. listonosze, pracownicy placówek handlowych, kierowcy oraz pracownicy sortowni) wciąż są poszukiwane – na umowy o pracę, oraz sezonowo – do obsługi szczytu świątecznego – na umowy zlecenia.
etransport.pl9
Polski kierowca ciężarówki aresztowany po znalezieniu w
kabinie paralizatora

Mężczyzna kupił go sobie paralizator do ochrony przed migrantami.
etransport.pl14
MWSLiT: Certyfikat kompetencji zawodowych
Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu jako pierwsza Uczelnia w Polsce otrzymała wpis do wykazu ośrodków szkoleniowych uprawnionych do prowadzenia kursów przygotowujących do egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie drogowym.
etransport.pl28
Informacja dla posiadaczy certyfikatów kompetencji
zawodowych w krajowym transporcie!

W projekcie ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami proponuje się zapis:
etransport.pl16
Firma Batim odebrała 250 ciągnik marki Scania
W pierwszych dniach lutego 2012 roku w siedzibie Scania w Södertälje miała miejsce ceremonia dostarczenia 250 ciągnika Scania dla firmy Batim. Kluczyki do pojazdu przekazał osobiście na ręce Prezes Barbary Edelmüller-Generaux, Prezydent i Dyrektor Generalny Scania CV AB Leif Östling.
etransport.pl959
Klimkovice pozbędą się ciężarówek
Czeska Dyrekcja Dróg i Autostrad chce zamontować znaki zakazu wyjazdu dla samochodów ciężarowych powyżej 12 ton na zjeździe z D1 do Klimkovic i Bravantic.
etransport.pl3
Nieprawidłowości w transporcie 37 tys. piskląt
Podczas kontroli dokumentów okazało się, że kierowca nie posiada dokumentów wymaganych podczas transportu zwierząt.
etransport.pl1
Kolejna organizacja wzmacnia Sojusz na rzecz Przyszłości
Transportu

Nowa organizacja, tym razem z Węgier to Krajowa Federacja Przewoźników Prywatnych NIT (Federation of National Private Transporters – NIT Hungary). Federacja NIT jest główną organizacją zrzeszającą przewoźników, powstałą w 1989 roku, zrzeszającą ponad 3200 członków.
etransport.pl2
ZDM przejmuje kontrole pojazdów ciężarowych w Warszawie
Przestrzeganie norm dotyczących pojazdów ciężarowych to jeden z kluczowych elementów poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przeładowane ciężarówki niszczą nasze drogi – jeden taki pojazd może uszkodzić nawierzchnię bardziej, niż wszystkie pojazdy osobowe jadące tą ulicą w ciągu tygodnia.
etransport.pl41
Życie kierowców ciężarówek to nowoczesna niewola
Coraz więcej mówi się w Brukseli o problemie taniej siły roboczej z Europy Wschodniej. Jednak wiele osób uważa, że zmiana przepisów nie rozwiąże problemu.
etransport.pl258
Zderzenie dwóch ciężarówek
Do wypadku doszło doszło na drodze wojewódzkiej nr 235 w miejscowości Raduń.
etransport.pl2
Wypadek polskiej ciężarówki i zablokowana A14 w Niemczech
Wypadek miał miejsce między Halle-Trotha i Halle Tornau, w kierunku Drezna.
etransport.pl4
Uciekali przed policją. Zostali zatrzymani. Odzyskano także
ciężarówki warte 600 tys. euro

Kierowcy trafili do policyjnego aresztu.
etransport.pl4
Rozmowy na szczycie na temat warunków pracy kierowców
„Przepisy dostosowywane do potrzeb politycznych” – bardzo ważna i cenna uwaga europoseł Elżbiety Łukacijewskiej wyraźnie wybrzmiała w toku debaty transportowej w Parlamencie Europejskim.
etransport.pl1
Wielkie operacje z pełną mocą
PEKAES wprowadza nową usługę – przewóz ładunków ponadgabarytowych.
etransport.pl1
Polska to nie śmietnik... transport z nielegalnymi odpadami
został zawrócony do nadawcy w Czechach

Funkcjonariusze ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z pracownikami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach ujawnili niebezpieczne odpady przewożone w przyczepie ciężarówki.
etransport.pl3
Inspektora nie oszukasz
Doświadczony inspektor porównał dane o czasie pracy zapisane przez tachograf na wykresówce oraz dane o czasie załadunku zawarte w dokumencie przewozowym i ustalił, że dane te nie są spójne.
etransport.pl7
Nowy parking dla ciężarówek na D1 w Czechach
Zostanie od otwarty w okolicach Ostrovacic w kierunku Brna.
etransport.pl2
Jedziesz do Czech? Zabierz umowę o pracę. W innym wypadku
słono zapłacisz

Główny Inspektor czeskiej Państwowej Inspekcji Pracy poinformował, że przepisy dot. delegowania pracowników, które obowiązują już od 1 kwietnia 2017 r., znajdują również zastosowanie w stosunku do zagranicznych kierowców.
etransport.pl4
Nowy prom z Polski do Szwecji
W związku z szybko rosnącą liczbą pasażerów oraz ilością transportowanych towarów na trasie Ystad – Świnoujście, firma Polferries wprowadziła do swojej floty nowy prom: M/S Cracovia.
etransport.pl1
Wielka Brytania: od 1 listopada br. kary dla kierowców
odpoczywających w kabinach

Od przyszłego miesiąca brytyjska Agencja Normalizacyjna ds. Kierowców i Pojazdów (DVSA) zacznie nakładać mandaty wysokości 300 funtów na kierowców odbywający swój obowiązkowy 45-godzinny okres odpoczynku w kabinach i dodatkowo może nakazać wznowienie okresu odpoczynku.
etransport.pl12
Dachser kształci młodych logistyków
Operator logistyczny rozwija autorski program stażowy i wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego, przyjmie do oddziałów w całej Polsce kolejną grupę młodych osób. Będą one miały możliwość zapoznania się z zasadami zarządzania procesami logistycznymi i magazynowymi w ramach międzynarodowej organizacji.
etransport.pl1
Niemcy A4: koniec robót drogowych i zakaz wyprzedzania dla
ciężarówek

Rozpoczyna się proces przywracania normalnego ruchu na autostradzie A4. Po zakończeniu robót drogowych pomiędzy Ottendorf-Okrilla a Pulsnitz będą stopniowo otwierane stare pasy ruchu – jednak obowiązywać będzie nowa zasada: zakaz wyprzedzania dla ciężarówek.
etransport.pl3
Europa wielu prędkości. Zmierzch Unii?
Europa wielu prędkości stanowi zagrożenie dla przyszłości naszego kontynentu - ostrzegali uczestnicy sesji plenarnej „Europa wielu prędkości. Zmierzch Unii czy nowy rozdział integracji europejskiej?"
etransport.pl26
Wynik inspekcji policyjnej na A30: narkotyki i liczne braki
techniczne w pojazdach

12 października br. funkcjonariusze regionalnej grupy inspekcyjnej policji w Osnabrück przeprowadzili kontrolę 1000 pojazdów na autostradzie A30 w okolicy Melle. Przedmiotem kontroli był zarówno komercyjny ruch towarowy jak i przeciwdziałanie przestępczości na trasie tranzytowej wschód-zachód.
etransport.pl5
Tragiczny wypadek na terenie terminala kontenerowego w
Gdyni. Nie żyje kierowca ciężarówki

Okoliczności tragedii, do której doszło 16 października br., wyjaśniają policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego z udziałem prokuratora, a także inspekcja pracy.
etransport.pl19
Rażące naruszenia czasu pracy
Zespół pojazdów został usunięty na parking strzeżony do czasu uiszczenia kaucji oraz celem wykorzystania przez kierowcę minimum 11 godzinnego odpoczynku dziennego.
etransport.pl3
Zatankujemy w Wigilię?
Po 14 w Wielką Sobotę i Wigilię nie tylko nie kupisz w małym sklepie, ale i nie zatankujesz samochodu czy nie nabędziesz leków? Taki przepis znalazł się w najnowszym projekcie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę.
etransport.pl1
Czy automatyzacja zakończy erę amerykańskich truckerów?
Wraz z kolejnymi doniesieniami płynącymi z Doliny Krzemowej na temat nowych rozwiązań w dziedzinie autonomicznych samochodów i robotów-opiekunów, w społeczeństwie rosną obawy, że maszyny zabiorą ludziom pracę.
etransport.pl5
Dziś w Parlamencie Europejskim wysłuchanie z udziałem TLP
Prezes Maciej Wroński zaprezentuje stanowisko TLP podczas wysłuchania przed połączonymi komisjami ds. Zatrudnienia i ds. Transportu Parlamentu Europejskiego.
etransport.pl4
Będą trzy pasy ruchu na A2. W przyszłym roku rusza budowa
Decyzja o stworzeniu kolejnego pasa ruchu spowodowana jest ty, że obecnie obwodnicą Poznania przejeżdża dziennie ok. 65 tys. pojazdów (w tym niemal 15 tys. pojazdów ciężarowych) co oznacza, że rocznie z obwodnicy korzysta blisko 22 mln kierowców.
etransport.pl3
Ciężarówki przyczyną korków na A4?
GDDKiA zwraca się z prośba do kierowców samochód ciężarowych.
etransport.pl97
Puste butelki po oleju, to niemalże codzienny widok przy
brytyjskich autostradach

By ograniczyć ten proceder na autostradowych stacjach serwisowych instalowane są ogromne kosze, które mają ułatwić kierowcom wyrzucanie śmieci. Projekt uruchomiono po tym, jak kamery przemysłowe nagrały kierowcę wyrzucającego przez okno pojemnik po oleju.
etransport.pl16
Ursus Bus wygrał największy przetarg na autobusy elektryczne
w Polsce

Spółka Ursus Bus wygrała przetarg na dostawę w pełni elektrycznych autobusów niskopodłogowych dla miasta Zielona Góra. Podstawowy zakres kontraktu o wartości 96, 5 mln zł brutto obejmuje dostawę 47 fabrycznie nowych autobusów miejskich o długości 12 metrów. Dostawy mają być realizowane w 2018 r.
etransport.pl1
Obowiązki kierowcy zawodowego
Musi on przestrzegać norm związanych z samym prowadzeniem pojazdu jak i czasem pracy oraz obsługą urządzeń. Nie sposób przy tym wskazać jednego źródła obowiązków jakie dotyczą prowadzących pojazdy. Zakres obowiązków jakim on podlega jest dosyć szeroki i wynika z kilku aktów prawnych.
etransport.pl25
Jak polscy pracodawcy mogą zatrzymać pracowników z Ukrainy?
Sytuacja na polskim rynku pracy zmienia się bardzo dynamiczne. Widać braki po stronie pracowników. Pierwszy raz od dłuższego czasu pracodawcy przyznają, że brakuje im chętnych do pracy w ich firmach. Zmieniła się także sytuacja dotycząca migrantów z Ukrainy.
etransport.pl23
Pod lupą nieoznakowanych inspektorów
W wyniku przeprowadzonych pomiarów inspektorzy ITD stwierdzili we wszystkich przypadkach znaczne przekroczenie dopuszczalnych mas całkowitych pojazdów.
etransport.pl5
Otrzymał 3850 zł mandatu za naruszenie czasu pracy kierowcy
oraz manipulowanie tachografem

Finałem kontroli drogowej było wszczęcie postępowania administracyjnego wobec przewoźnika w zakresie naruszeń sankcjonowanych karą pieniężną w wysokości 7750 zł.
etransport.pl5
Skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie. Jechał ciężarówką z
pękniętymi tarczami hamulcowymi

Kierowca został ukarany mandatem karnym w wysokości 200 zł.
etransport.pl43
Co trzeci polski kierowca nie czuje się bezpiecznie w swojej
pracy

Medialne doniesienia dotyczące zamachów terrorystycznych wzmacniają te obawy i sprawiają, że pracownicy branży transportowej decydują się na przewożenie w samochodach służbowych dodatkowych środków ochronnych.
etransport.pl3